Ukraińcy wspominają pobyt w rosyjskim obozie filtracyjnym – „obóz koncentracyjny”

Ukraińcy o rosyjskich obozach

Ludmyła Denisowa ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich poinformowała o obozach koncentracyjnych stworzonych przez Rosjan. Ponadto przebywający w obozie pod Mariupolem Ukraińcy zdobyli się na odwagę, by opowiedzieć o panujących tam warunkach. Wyznali, że mieli duże szczęście, że udało im się uciec.

„Obóz koncentracyjny”

BBC opublikowało materiał o małżeństwie, którym udało się uciec z rosyjskiego obozu znajdującego się pod Mariupolem. Z ich opowieści wynika, że warunki tam panujące są nieludzkie. Wspominają o jednej toalecie i jednym kranie na tysiąc osób, a ponadto już drugiego dnia skończyły się środki higieniczne takie jak mydło czy podpaski. Małżeństwo wspomina o sortowaniu ludzi, a także wszechobecnym fetorze. W ciągu kilku dni zaczęła rozprzestrzeniać się czerwonka.

Nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak koszmarne panowały tam warunki. Nie było żadnej możliwości umycia się. Okropnie cuchnęło – wspomina kobieta.

Z opowieści dowiadujemy się również, że w pomieszczeniach nie było żadnych łóżek, a ludzie leżeli na gołej podłodze.

ZOBACZ TAKŻE: PUTIN WKLEJONY DO RELACJI Z CERKWI. INTERNAUCI: „MAGICZNIE ZNIKA”

Jeśli ktoś jest podejrzany o to, że jest ukraińskim „nazistą”, zabierają go do Doniecka na dalsze przesłuchania lub mordują. Jeśli mieli choć cień wątpliwości – zabierali ludzi do piwnicy, przesłuchiwali i torturowali. Wszyscy się bali trafić do Doniecka  – powiedział Oleksandr w rozmowie z BBC.

Obozy koncentracyjne

Głos w sprawie zabrała także ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich, która potwierdziła obecność obozów zakładanych przez Rosjan.

Siły rosyjskie założyły na terenie jednego z zakładów w Wółczańsku na terenie obwodu charkowskiego obóz koncentracyjny, torturują cywilów i zmuszają ich do pracy – poinformowała Denisowa.

Proceder ten nazwała „zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości”.

Ukraińscy jeńcy wojenni są przetrzymywani w koloniach karnych w obwodzie rostowskim w Rosji – dodała.


źródło: rmf24.pl, BBC, interia.pl, twitter.com, facebook.com, zdjęcie – Facebook

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.