TVP podpisało umowę z Episkopatem – codzienne transmisje Mszy Świętej i Koronki do Miłosierdzia Bożego

TVP podpisało umowę z Episkopatem

TVP podpisało umowę z Episkopatem. Porozumienie zostało zawarte w środę, a w nim czytamy m.in. o codziennym transmitowaniu porannej Mszy Świętej na TVP1, codziennej Koronki do Miłosierdzia Bożego na TVP3, a to jeszcze nie wszystko.

TVP podpisało umowę z Episkopatem

Telewizja publiczna nie od dziś wzbudza ogromne kontrowersje w naszym kraju. Dodatkowe emocje u wielu pojawiły się w środę, kiedy doszło do podpisania kolejnej umowy między TVP, a Episkopatem. Nowe porozumienie ze strony TVP sygnowali prezes telewizji publicznej  Jacek Kurski i członek zarządu spółki Mateusz Matyszkowicz. Natomiast Konferencję Episkopatu Polski reprezentował biskup Artur Miziński. Umowę podpisał także abp Wacław Depo. Warto zaznaczyć, że nowa umowa jest nowelizacją porozumienia z 2008 roku, które zakłada dalsze funkcjonowanie i rozwój redakcji programów katolickich.

W 2015 roku Konferencja Episkopatu Polski skarżyła się, że umowa z 2008 roku w ośrodkach regionalnych TVP nie była była realizowana w całości, a jedynie częściowo.
W zdecydowanej większości regionalnych ośrodków TVP można zaobserwować proces stopniowej ich eliminacji, co motywowane jest przez TVP brakiem środków finansowych – informowała Katolicka Agencja Informacyjna.


ZOBACZ TAKŻE: MANEWRY WOJSKOWE ROZJAN – PRZYPADKIEM ZESTRZELILI WŁASNY MIŚLIWIEC

W telewizji publicznej pojawi się więc kilka nowości i zmian. Okazuje się, że codziennie emitowane będą transmisje porannej Mszy Świętej. Nabożeństwo można oglądać codziennie o godzinie 7:00 na TVP1. Nowością jest także Koronka do Miłosierdzia Bożego, emitowana codziennie o godzinie 15.00 w TVP3. Ponadto na TVP pojawią się nowe programy katolickie. Transmisje Mszy pojawiły się początkowo w ramówce już w połowie marca, kiedy wprowadzono restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Okazuje się, że nie zostały jednak wprowadzone chwilowo, a na stałe. Koronkę do Miłosierdzia Bożego można oglądać już od połowy maja.

Warto wspomnieć, że Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto za pierwsze półrocze 2020 roku. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł i w dużej części pochodziły z abonamentu i rekompensaty abonamentowej. Wówczas budżet TVP wzrósł o blisko 1,8 mld zł.

 

źródło: tvp.info, natemat.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.