Trzecia dawka szczepionki w Polsce – będzie podawana „pewnym grupom”?

trzecia dawka

Trzecia dawka szczepionki w Polsce to temat, który już teraz budzi spore zainteresowanie. O tak zwanej „dawce przypominającej” mówi się już od jakiegoś czasu. Taką taktykę walki z wirusem zaczęto już stosować w Izraelu, gdzie trzecią dawkę podaje się seniorom. A jak sprawy mają się w naszym kraju? Swoje zdanie w tej sprawie wyrazili minister zdrowia Adam Niedzielski oraz wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ich wypowiedzi wydają się jednak nieco rozbieżne.

Trzecia dawka szczepionki w Polsce – będzie podawana tylko „pewnym grupom”?

Temat trzeciej dawki szczepionki budzi sporo emocji – nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Jak sytuacja z tym związana wygląda jednak na ten moment w naszym kraju? Portal RMF24.pl zwrócił uwagę na wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, oraz wiceministra zdrowia Waldemara Kraski. Ten pierwszy w „Rozmowie w samo południe” na antenie RMF FM miał powiedzieć:

Mamy rekomendację ze strony Rady Medycznej, by pewnym grupom podać 3 dawkę.

Co jednak ciekawe, Waldemar Kraska mówił później, że zarówno Rada Medyczna jak i Europejska Agencja Leków nie dają żadnych rekomendacji w tychże kwestiach.

ZOBACZ TAKŻE: TAK WYGLĄDA NAJWIĘKSZY BIUST NA ŚWIECIE! KOBIETA PRZESZŁA SZEREG OPERACJI. JAK PREZENTUJĄ SIĘ EFEKTY? ZOBACZCIE ZDJĘCIA! [FOTO]

„Nie ma oficjalnego stanowiska, rekomendacji Rady w sprawie podawania trzeciej dawki szczepionki

Sprawa nie przeszła bez echa, jeśli chodzi o Radę Medyczną. Na temat ewentualnego podawania trzeciej dawki szczepionki wypowiedziała się prof. Magdalena Marczyńska. Jej słowa, które zdecydowanie bardziej rozwiały wątpliwości, przytacza portal RMF24.pl, a ich fragmenty cytujemy poniżej:

Potwierdzam, że rozważane jest podawanie jej osobom z niedoborami odporności, które mogą nie odpowiedzieć na szczepienie. Nadal jednak trwają rozmowy w tej sprawie, a nie ma decyzji. Czekamy po prostu na wyniki badań.

Ponadto Rada Medyczna miała też zwrócić się z pytaniem do producentów szczepionek, o ewentualną skuteczność podawania trzeciej dawki preparatu.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.