„Lex TVN” uchwalone przez Sejm. Przegrane głosowanie powtórzono [WIDEO]

lex tvn

„Lex TVN” uchwalone przez Sejm! Do niesłychanych wydarzeń doszło podczas wczorajszych obrad Sejmu. Od tego momentu sprawą żyje cała Polska. Przegłosowano bowiem ustawę, która według wielu opinii ma uderzać w stację TVN. I to przegłosowano w sposób, który budzi wielkie wątpliwości społeczeństwa. A to dlatego, że zdecydowano się na reasumpcję głosowania, które wcześniej PiS przegrał. Jak podaje RMF24.pl, spotkało się to z wielkim sprzeciwem opozycji, ale mimo tego zdecydowano się na kontynuowanie obrad. Co w praktyce oznacza uchwalenie „Lex TVN”?

„Lex TVN” uchwalone przez Sejm. Przegrane głosowanie powtórzono

Dziś cała Polska żyje tylko jedną sprawą – chodzi o uchwalenie przez Sejm tak zwanego „Lex TVN”. Dokładniej rzecz ujmując, mowa o projekcie, który tyczy się przyznawania koncesji mediom. Chodzi jednak o media należące do zagranicznego kapitału. Mianowicie, według ustawy w Polsce nadawać mogą jedynie takie media, gdzie udział zagranicznego kapitału nie jest większy niż 49%. Wyjątkiem ma być sytuacja, kiedy siedziba nadawcy znajduje się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Prawo i Sprawiedliwość tłumaczy, że ustawa ta ma chronić rodzime media przed wpływem kapitału – jak wylicza RMF24.pl – chińskiego, arabskiego czy rosyjskiego.

Niewiele jednak brakowało, aby obrady odroczono. Zarządzono ku temu głosowanie, w którym za odroczeniem obrad było 229 posłów, natomiast przeciwko – 227. W RFM24.pl czytamy jednak, że PiS zarządził i przeprowadził reasumpcję głosowania. Przegrane głosowanie więc zwyczajnie powtórzono.

ZOBACZ TAKŻE: ŚWIĘTOKRZYSKIE – 13. LATKA URODZIŁA MARTWE DZIECKO, BYŁA W 6. MIESIĄCU CIĄŻY

Za przyjęciem ustawy głosowało 228 posłów, przeciw – 216

Znane są także dokładne wyniki głosowania, jakie przeprowadzono nad wprowadzeniem ustawy „Lex TVN”. Za jej przyjęciem opowiedziało się 228 posłów. Przeciwko głosowało natomiast 216 posłów. Wśród głosujących „za” znalazło się 223 posłów Prawa i Sprawiedliwości, a poza tym: Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Żuk (posłowie Kukiz’15), Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko (posłowie Porozumienia), oraz Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza (posłowie niezrzeszeni).

Portal RMF24.pl przytacza także, kto głosował przeciwko „Lex TVN”. Byli to: posłowie KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050, a także Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij (Porozumienie), Stanisław Tyszka (Kukiz’15) i Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka i Agnieszka Ścigaj (posłowie koła Polskie Sprawy).

Od głosowania wstrzymał się jeden poseł PiS – Andrzej Gut-Mostowy oraz dziewięcioro posłów Konfederacji. RMF podaje jeszcze:

Nie głosowało trzech posłów PiS: Violetta Porowska, Marek Wesoły i Marek Zagórski; dwóch posłów Konfederacji: Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, a także Marek Sowa z KO.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.