Trzecia dawka szczepionki – w Izraelu już zaczęto ją podawać

trzecia dawka szczepionki

Trzecia dawka szczepionki to temat, który w mediach nieśmiało przebijał się już od pewnego czasu. Teraz okazuje się, że pierwszy kraj na świecie zdecydował się na podawanie tak zwanej „dawki przypominającej”. To Izrael, który jak dotąd był pionierem w dziedzinie szczepień na COVID-19. Właśnie tam szczepienia przebiegły bardzo sprawnie, a jak podaje RMF24.pl – preparat w pełni otrzymało już 85% populacji dorosłych. Trzecią dawkę jak na razie mają otrzymywać osoby po 60. roku życia.

Trzecia dawka szczepionki – w Izraelu już zaczęto ją podawać

A więc stało się! Od pewnego czasu w mediach przewijały się informacje na temat ewentualnej trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Określa się ją mianem „dawki przypominającej”, która zwiększy ilość przeciwciał a jednocześnie odporność organizmu na ewentualną infekcję. Od słów do czynów jako pierwszy przeszedł Izrael. Jak się okazuje, trzecią dawkę preparatu mają tam dostać osoby po 60. roku życia.

Jak podaje RMF24.pl, jako jedni z pierwszych trzecią dawkę przyjęli prezydent Icchak Hercog wraz z żoną Michal. Głowa państwa miała chwilę później mówić:

Jestem dumny, że jesteśmy pierwszym krajem, który szczepi trzecią dawką.

Dlaczego jednak zdecydowano, że trzecią dawkę na ten moment będą dostawać jedynie osoby po 60. roku życia? Jak obecnie wygląda sytuacja dotycząca dziennego przyrostu zakażeń w Izraelu, gdzie zaszczepiono już 85% dorosłej populacji?

ZOBACZ TAKŻE: DRAMAT POLSKICH SIATKARZY – NIE TAK TO MIAŁO WYGLĄDAĆ! FRANCJA LEPSZA W ĆWIERĆFINALE, KLĄTWA NADAL TRWA, KONIEC MARZEŃ O MEDALU

Ponad 2 tysiące zakażeń na dobę – zaszczepione 85% dorosłej populacji Izraela

Jak czytamy w RMF24.pl, trzecia dawka, na której podawanie zdecydowano się w Izraelu, jest bardzo ważna. A to dlatego, że w ciągu ostatniego miesiąca pojawił się dość spory przyrost nowych zakażeń. Miesiąc temu miało to być kilkadziesiąt przypadków na dobę, natomiast teraz – już ponad 2 tysiące nowych zakażeń na dobę. I to mimo tego, że zaszczepiono już 85% dorosłej populacji.

Eksperci z Izraela mają jednak mówić, iż trzecia dawka raczej nie powstrzyma rosnącej liczby nowych zakażeń. W zamian ma uchronić seniorów przed ewentualnym ciężkim przebiegiem choroby. Dlatego też trzecią dawkę podaje się najpierw osobom powyżej 60. roku życia.

źródło: timesofisrael.com RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.