Tryb zimowy w oknach – jak to zrobić? Tak najłatwiej zaoszczędzisz na ogrzewaniu

tryb zimowy w oknach

Tryb zimowy w oknach – jak to zrobić? Nadchodząca zima spędza sen z powiek wielu Polakom. Wszystko przez rosnące ceny opału oraz jego trudną dostępność. Bardzo dużo osób obawia się tego, że ogrzanie domów będzie trudne i niezwykle kosztowne. Jak się jednak okazuje, są pewne sztuczki, dzięki którym zatrzymamy choć trochę ciepła w naszych pokojach. W sieci bardzo głośno jest o tak zwanym „trybie zimowym” w plastikowych oknach. Co ważne – każdy może go ustawić na własną rękę, dosłownie w kilka chwil. Jak się do tego zabrać? Zobaczcie sami!

Tryb zimowy w oknach – jak to zrobić? Tak najłatwiej zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Pierwsze chłodne dni jesieni już za nami. W niektórych rejonach kraju bardzo szybko zrobiło się naprawdę zimno. Tym większe są obawy przed nadchodzącą zimą. Wszystko przez wysokie ceny opału oraz jego trudną dostępność. Coraz droższy jest także prąd. Co zatem robić, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu w jak najłatwiejszy sposób? Z pomocą przychodzi prosta sztuczka z plastikowymi oknami, która zwłaszcza w zimę pozwoli zatrzymać w mieszkaniach i domach więcej ciepła. Chodzi o tak zwany „tryb zimowy”, w jaki wyposażone są plastikowe okna. To nic innego, jak regulacja docisku okna.

Jak to jednak zrobić? Wszystko wyjaśnia portal wiadomosci.wp.pl:

W tym celu trzeba otworzyć okno i znaleźć śrubę, która znajduje się w jego skrzydle. Następnie wystarczy zobaczyć w jakiej pozycji śruba ułożona jest względem uszczelki. Węższa strona wskazuje na tryb letni, a grubsza na zimowy. Aby przekręcić śrubę potrzebne będą odpowiednie narzędzia – klucz imbusowy, torx lub zwykły śrubokręt płaski, krzyżowy.

Aby okna były ustawione w tak zwanym „trybie zimowym”, grubsza strona metalowego bolca powinna być skierowana w stronę pomieszczenia. Jak czytamy w serwisie Wirtualnej Polski – wystarczy pół obrotu śruby.

ZOBACZ TAKŻE: Szykuje się coś bardzo niepokojącego. Jackowski widział co wydarzy się jesienią

Tryb zimowy w oknach – to rozwiązanie ma wady

Jak się jednak okazuje, przy tego typu uszczelnianiu docisku okien trzeba być rozważnym. Chodzi o cyrkulację powietrza. Nie można zatem zapominać o wietrzeniu mieszkania, gdyż ustawienie wszystkich okien na „tryb zimowy” może sprawić, że powietrze przestanie krążyć. W związku z tym w mieszkaniach może pojawić się wilgoć.

Po operacji zmiany „trybu okien na zimowy” na wiosnę trzeba pamiętać, aby śruby znów przekręcić w odwrotnym kierunku. To sprawi, że okna nie będą aż tak mocno dociskać i powróci cyrkulacja powietrza.

źródło: Wirtualna Polska, wykop.pl, Twitter; foto: Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.