Totalny lockdown! Znamy nowe obostrzenia – dramatyczna sytuacja

pilne dawid kubacki

Totalny lockdown w Polsce! Ziściło się to, co media nieoficjalnie zapowiadały już od kilku dni. Wszystkiego dowiedzieliśmy się na specjalnie ogłoszonej konferencji prasowej rządu. Udział brali w niej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak sami podkreślali – sytuacja w szpitalach jest coraz gorsza, zaczyna brakować rąk do pracy. Wobec tego trzeba było podjąć trudne, ale konieczne decyzje. Z jakimi obostrzeniami od teraz muszą mierzyć się Polacy?

Totalny lockdown! Znamy nowe obostrzenia – dramatyczna sytuacja. Dziś rekord zakażeń

Już nikt nie ma ku temu wątpliwości – jest źle. Trzecia fala koronawirusa, co zgodnie podkreślali na konferencji prasowej rządu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, przerosła to, z czym musieliśmy mierzyć się jeszcze jesienią. Przy okazji na konkretnych przykładach pokazywali, że obostrzenia działają. Regiony, w których wprowadzono je na samym początku, dziś nie notują tak wielkich przyrostów nowych przypadków, jak choćby na Śląsku czy na Mazowszu.

Dziś padł kolejny rekord zakażeń – znacznie przekroczyliśmy granicę 30 tysięcy nowych przypadków w ciągu doby. Ministerstwo zdrowia poinformowało o 34 151 zakażeniach. Odnotowano też aż 520 zgonów. 15 010 osób wyzdrowiało, przybyło ponad 187 tysięcy szczepień.

ZOBACZ TAKŻE: URODZINY RADIA MARYJA – WIADOMO CZY SANEPID UKARZE ORGANIZATORÓW I UCZESTNIKÓW IMPREZY! ZASKAKUJĄCA DECYZJA

Zamknięte między innymi salony fryzjerskie, ograniczenia w handlu i kościołach. Co ze żłobkami?

Nowe obostrzenia w życie wejdą od najbliższej soboty i potrwają przynajmniej przez dwa tygodnie. Oznacza to następujące zmiany:

  • w sklepach do 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15m2.
  • w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 20m2
  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. metrów kwadratowych zamknięte (otwarte pozostaną jedynie hurtownie)
  • zamknięcie salonów kosmetycznych i salonów fryzjerskich
  • zamknięcie żłobków i przedszkoli – z wyłączeniem dzieci medyków i służb porządkowych
  • ograniczenia w kościołach – 1 osoba na 20m2, odstęp przynajmniej 1,5 metra
  • obiekty sportowe dostępne tylko i wyłącznie dla sportu zawodowego – w innych wypadkach zamknięte
  • rekomendacja pracy zdalnej

Rządzący przy okazji podnieśli apel dotyczący zbliżających się świąt wielkanocnych. Mianowicie, chodzi o spędzanie ich w najbliższym gronie i uniknięcie podróżowania po całym kraju.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.