Urodziny Radia Maryja – wiadomo czy będą kary za łamanie obostrzeń

urodziny radia maryja

Urodziny Radia Maryja – co z karami za łamanie obostrzeń? Chodzi o uroczystość, podczas której w kościele zebrało się sporo osób. Część z nich nie miała maseczek ochronnych. Trudno mówić także o dystansie, który miał obowiązywać między ludźmi. Teraz portal Onet podaje, że za brak maseczek i nietrzymanie dystansu podczas wydarzenia, kar zwyczajnie nie będzie. Portal uważa, że według zdjęć z mszy, które pojawiły się w sieci – ewidentnie wynika, że doszło do łamania koronawirusowych obostrzeń.

Urodziny Radia Maryja – wiadomo czy będą kary za łamanie obostrzeń

Powraca głośny temat urodzin Radia Maryja, jakie miały miejsce na początku grudnia minionego roku. W sieci pojawiły się wtedy zdjęcia z uroczystości. Jasno wynikało z nich, że zgromadzeni w świątyni ludzie nie trzymali wymaganych w rozporządzeniu odstępów. Mało tego – jak podaje Onet – na zdjęciach widać było osoby bez maseczek ochronnych, co także jest wymagane. Podkreśla się, że w urodzinach Radia Maryja udział brały osoby z rządu.

To jednak nie koniec historii. Interpelację w całej sprawie złożył Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy. Odpowiedział na nią wiceminister zdrowia Waldemar Kraska:

Organizatorzy z kolei zapewnili, że liczba osób uczestniczących we mszy świętej nie przekraczała limitu 1 os./15m2. Ponadto wszystkie osoby, z wyjątkiem osób sprawujących kult religijny, miały zasłonięte usta i nos zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas trwania uroczystości zapewnione zostały dozowniki z żelami oraz płynami do dezynfekcji rąk.

Po czym dodał:

W przedmiotowej sprawie nie zaistniały przesłanki do wszczęcia postępowania administracyjnego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu – organu właściwego miejscowo dla miasta Torunia i powiatu toruńskiego.

ZOBACZ TAKŻE: HORROR NA CMENTARZU W OLSZTYNIE. CHODZI O KWATERĘ DZIECIĘCYCH NAGROBKÓW. „KTO MÓGŁ SIĘ TEGO DOPUŚCIĆ?”

Sanepid zdecydował, że nie będzie nakładać kary na uczestników i organizatorów wydarzenia

Sanepid o możliwości łamania obostrzeń podczas urodzin Radia Maryja poinformowała posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. Jednakże, zdecydowano, że kara nie zostanie nałożona. Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy tłumaczył, że wszystkie osoby (nie licząc tych, które sprawowały kult) miały zasłonięte usta oraz nos. Dodatkowo wszyscy mieli się stosować do reszty ograniczeń. Zdjęcia krążące w sieci mówią jednak co innego, co podkreśla Krzysztof Gawkowski.

Uznał on, że decyzja sanepidu to skandal. Jego kolejną wypowiedź przytacza Onet – cytujemy ją poniżej:

Zdjęcia z uroczystości, które obiegły media, były porażającym brakiem poszanowania zasad obowiązujących w czasie pandemii. Dodatkowo w trakcie obchodów przemówienia wygłosili Zbigniew Ziobro i Mariusz Błaszczak, którzy występowali bez maseczek ochronnych.

źródło: Onet

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.