Te obostrzenia wejdą jako pierwsze. Rzecznik MZ potwierdza

te obostrzenia wejdą jako pierwsze

Te obostrzenia wejdą jako pierwsze w Polsce, w przypadku mocnego uderzenia czwartej fali pandemii. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz zdradził, jakie restrykcje pojawią się na samym początku. W tym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że nowe obostrzenia mogą pojawić się już w niedalekiej przyszłości. Na wrzesień przewiduje się bowiem wzrost zakażeń. W Polsce pojawią się żółte i czerwone strefy. Będą jednak wyznaczane powiatami, a nie województwami – tak, jak miało to miejsce wcześniej.

Te obostrzenia wejdą jako pierwsze. Rzecznik MZ potwierdza, co ograniczone zostanie na samym poczatku

Nadal sporo mówi się o ostatniej zapowiedzi ministra zdrowia, która dotyczyła wprowadzenia obostrzeń wiążących się z czwartą falą zakażeń w Polsce. Według zapowiedzi, wzrost liczby chorych ma nastąpić we wrześniu. Z tego też powodu rząd przygotował plan, który zakłada wprowadzenie żółtych i czerwonych stref. Strefy mają być jednak wyznaczane nie województwami, a powiatami.

Teraz rzecznik Ministerstwa Zdrowia zdradził, jakie gałęzie gospodarki mogą zostać ograniczone jako pierwsze. Wojciech Andrusiewicz wspomniał w tym kontekście o miejscach publicznych, w których trudno zachować odpowiednie dystanse:

Myślę, że od zaostrzania limitów w miejscach publicznych, w skupiskach ludzkich – kinach, kawiarniach – można zacząć, a dalej, to zgodnie z konsekwencją rosnących zakażeń, o ile taka konsekwencja takich zakażeń będzie.

Wychodzi więc na to, że w pierwszej kolejności surowsze limity dotkną takich miejsca jak kina i kawiarnie.

ZOBACZ TAKŻE: 100KM/H HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ PRZEZ ŁÓDŹ. KIEROWCY PRZECIERALI OCZY ZE ZDUMIENIA. W SIECI OPUBLIKOWANO NAGRANIE [WIDEO]

Czy wprowadzane obostrzenia będą dotyczyć osób zaszczepionych?

Wiele pytań rodzi także kwestia tego, czy obostrzenia będą dotyczyć w takim samym stopniu osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Na ten temat także wypowiedział się rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Słowa Wojciecha Andrusiewicza przytacza między innymi portal goniec.pl:

Rekomendacja ministra zdrowia jest taka, że obostrzenia wprowadzamy dla wszystkich na danym obszarze, ale, co logiczne, osoby zaszczepione, które są osobami bezpiecznymi, będą z części tych obostrzeń na pewno wyjmowane.

Przypomnijmy jeszcze, w jakich sytuacjach mają być wprowadzane żółte i czerwone strefy. Wstępne wyliczenia wyglądają następująco: żółta strefa to 12 zakażeń na 10 tysięcy osób, natomiast czerwona – 24 zakażenia na 10 tysięcy osób. Przy wszystkim brany pod uwagę będzie jednak stopień „wyszczepienia” społeczeństwa na danym obszarze.

źródło: goniec.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.