Tania oferta mieszkania? Uważaj, możesz je kupić razem z… dożywotnią opieką seniorem!

Tania oferta mieszkania

Tanie oferta mieszkania niekoniecznie zawsze jest super okazją. W sieci znajdziemy sporo ciekawych ogłoszeń z niezwykle atrakcyjną ceną. Gdzie jest „haczyk”? Okazuje się, że wraz z nieruchomością możemy nabyć dożywotnią opiekę nad starszą osobą i nie tylko.

Tania oferta mieszkania to nie zawsze super okazja

Wzrost cen mieszkań widoczny jest gołym okiem. Koszty związane z zakupem nieruchomości wciąż rosną i nie zapowiadają się żadne zmiany w tym kierunku. Nic więc dziwnego, że wiele osób przegląda oferty mieszkań z nadzieją na znalezienie prawdziwej perełki. Takowe rzeczywiście znajdziemy i to na wielu portalach, jednak warto dokładnie wiedzieć, czego dotyczy oferta. Wiele osób myśląc, że trafili na okazję życia, wraz z mieszkaniem kupili obowiązek opiekowania się starszą osobą.

ZOBACZ TAKŻE: JACKOWSKI PRZERAŻA – TO STANIE SIĘ Z NIEZASZCZEPIONYMI. PONURA WIZJA

Tania oferta mieszkania to pierwszy sygnał, aby dokładnie ją prześledzić. Istnieje bowiem możliwość kupna mieszkania lub domu razem z dożywotnim obowiązkiem opieki nad seniorem lub służebnością jemu, co wiąże się z dożywotnim zajmowaniem przez niego części lokalu. Wówczas osoba decydująca się na zakup takiej nieruchomości musi zapewnić poprzedniemu właścicielowi żywność, opiekę (również w trakcie choroby), ubranie, opał oraz przestrzeń mieszkalną. Czasami może wiązać się również z pokryciem kosztów związanych z pogrzebem i pochówkiem. Co więcej, jest to w pełni legalne, a tego typu dożywotnie umowy zapewniają starszym osobom godną starość, dobre warunki oraz minimalizują stres związany z kosztami pogrzebowymi.

Co ważne, tak poważne obciążenie nieruchomości jak dożywocie czasem nie znajduje się w księgach wieczystych. Problem dotyczy na szczęście jedynie umów dożywocia zawartych przed 22 kwietnia 1991 r. – czytamy na portalu innpoland.pl

Zakup mieszkania wraz z opieką nad seniorem to dla niektórych warunek nie do przejścia, dlatego warto dokładnie sprawdzać ogłoszenia z mieszkaniami oraz podpisywane umowy. Warto również podkreślić, że w niektórych przypadkach właściciel mieszkania ma prawo zamienić wyżej wymienione warunki na dożywotnią rentę.

źródło: innpoland.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.