Ożyło zwierzę, które spędziło 24 tys. lat w wiecznej zmarzlinie – naukowcy oniemieli!

Ożyło zwierzę po 24 tys. latach

Niesamowite odkrycie! Ożyło zwierzę, które spędziło blisko 24. tys. lat w wiecznej zmarzlinie znajdującej się na Syberii. Naukowcy odkryli zwierzę w rdzeniu zamarzniętej gleby. To absolutny przełom w nauce! Czy jest więc szansa na zamrożenie, a następnie ożycie innych zwierząt oraz ludzi? Konieczne zobaczcie wypowiedzi ekspertów.

Ożyło zwierzę sprzed 24 tys. lat – zaskakujące odkrycie naukowców

To przełom w dziedzinie nauki. Okazuje się, że zwierzę, które spędziło blisko 24 tys. lat w wiecznej zmarzlinie na Syberii ożyło! Konkretnie mowa o mikroskopijnym zwierzęciu o nazwie wrotek Bdelloidea, który jest przezroczystym bezkręgowcem. Znaleziono go w rdzeniu zamarzniętej gleby, który wydobyto za pomocą platformy wiertniczej. Aby ustalić wiek żyjątka, skorzystano z datowania radiowęglowego. Co ciekawe, zwierzę po „odrodzeniu” wciąż może się rozmnażać i żerować.

Niewielki wielokomórkowy organizm da się zamrozić i przechowywać przez tysiące lat, a następnie przywrócić do życia i spełnić marzenia pisarzy sci-fi. Nasz raport jest najpoważniejszym dowodem na to, że zwierzęta wielokomórkowe mogą wytrzymać dziesiątki tysięcy lat w kryptobiozie, czyli w stanie prawie całkowitego zatrzymania metabolizmu – powiedział Stas Malavin, badacz z Laboratorium Kriologii Gleby w Naukowym Centrum Biologicznym Pushchino, cytowany przez CNN.

ZOBACZ TAKŻE: PIES RZUCAŁ CEGŁAMI W LUDZI – ARESZTOWANO WŁAŚCICIELA, KTÓRY GO WYTRESOWAŁ

Z badań wynika, że wrotki są niezwykle odporne na niskie temperatury, a ich narządy są sprytnie chronione przed zimnem przez różnego rodzaju mechanizmy. Czy istnieje szansa na zamrożenie i następnie ożycie bardziej skomplikowanych organizmów? Okazuje się, że niekoniecznie.

Oczywiście im bardziej złożony organizm, tym trudniej jest zachować go żywcem zamrożonym, a dla ssaków nie jest to obecnie możliwe. Jednak przejście z odradzania organizmu jednokomórkowego do odradzania organizmu z jelitami i mózgiem, chociaż mikroskopijnego, to duży krok naprzód – poinformował ekspert.

 

źródło: polsatnews.pl, twitter.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.