Spłonęła największa na świecie fabryka produkująca szczepionki na COVID-19! Dostawy będą zagrożone?

Spłonęła największa na świecie

W Indiach spłonęła największa na świecie fabryka produkująca szczepionki na koronawirusa. Pięć osób straciło życie w wyniku pożaru w laboratorium Serum Institute w indyjskim mieście Pune. To właśnie tam wytwarzano brytyjsko-szwedzki preparat firmy AstraZeneca. Co będzie z dostawami?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Indie są największym na świecie producentem szczepionek i preparatów do wytwarzania odporności wobec wirusów. To właśnie w tym państwie znajduje się największy na świecie koncern The Serum Institute of India w mieście Pune, który jest wyznaczony do produkcji szczepionki na COVID-19. Jedna z fabryk powyższego koncernu ucierpiała podczas pożaru, do którego doszło w czwartek 21 stycznia.

Zobaczcie również: Brytyjska odmiana koronawirusa już w Polsce! Co nam grozi?

Spłonęła największa na świecie fabryka produkująca szczepionki na COVID-19!

Fabryka w Pune miała być kluczowym elementem produkcji szczepionek na COVID-19 w Indiach. Jest ona cały czas w rozbudowie, aby można było zwiększyć moc produkcyjną, tym bardziej że Instytut w Punce ma podpisaną umowę na wytworzenie 1 mld dawek preparatu na koronawirusa. Fabryka zajmuje się głównie produkcją indyjskiej szczepionki COVAXIN oraz preparatu brytyjsko-szwedzkiego spółki AstraZeneca, który stworzyli naukowcy z Oksfordu.

Największa fabryka produkująca szczepionki na świecie stanęła w płomieniach ok. godziny 14:00 w nowo wybudowanej części budynku w rejonie Manjri. Jak podaje minister zdrowia Rajesh Tope, powodem pożaru była iskra spawalnicza, a znajdujący się w pobliżu materiał łatwopalny tylko pogorszył sprawę. W pożarze śmierć poniosło pięć osób-wszyscy byli pracującymi tam robotnikami.

Spłonęła największa na świecie fabryka. Co z dostawami?

Jak się okazuje magazyn, w którym przechowywane były szczepionki na COVID-19 został nienaruszony. Jak podkreślił Rajesh Tope, znajduje się on w pewnej odległości od miejsca pożaru. Co więcej, w nowo powstałym budynku, który stanął w płomieniach, dotychczas nie odbywała się tam żadna produkcja szczepionek.

Chciałbym zapewnić wszystkie rządy i opinię publiczną, że produkcja szczepionki Covishield nie jest wstrzymana ani spowolniona. Mamy wiele dodatkowych laboratoriów, które trzymane były właśnie na takie nieprzewidziane sytuacje – powiedział prezes Serum Institute Adar Poonawalla.

Na preparat produkowany w indyjskim mieście mogą liczyć kraje o niższych zarobkach tj. Brazylia, czy Bangladesz.

Źródło: PolsatNews.pl, Twitter, YouTube.