Rosjanie ponownie użyli zakazanej broni – zrzucili pociski na tereny mieszkalne!

Pociski kasetowe

Rosjanie po raz kolejny udowodnili swoją bezwzględność. Ponownie użyli zakazanej broni kasetowej, zrzucając pociski na Krasnogorówkę pod Donieckiem. Informacje te potwierdziło ukraińskie MSW.

Rosjanie ponownie użyli zakazanej broni
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało o kolejnych zakazanych działaniach ze strony rosyjskiej. Rosjanie po raz kolejny użyli amunicji kasetowej, zakazanej umową międzynarodową przyjętą 30 maja 2008 roku w Dublinie. Broń posłużyła do ostrzelania Krasnogorówki pod Donieckiem.

Wróg przeprowadził uderzenie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Tornado-S na dzielnicę mieszkaniowa Krasnohoriwki. Rosyjskie wojska zastosowały zabroniona amunicją kasetową. Spadła ona na ulice zabudowy prywatnej – poinformowało ukraińskie MSW.

ZOBACZ TAKŻE: OGROMNA WPADKA ROSYJSKIEGO MINISTRA – POWIEDZIAŁ TO DO RANNEGO ŻOŁNIERZA! [WIDEO]

Działanie amunicji kasetowej

Amunicja kasetowa składa się z kilku, a czasem nawet kilkuset ładunków. Podczas wybuchu uwalnia mniejsze ładunki, które rozprzestrzeniają się na ogromnej powierzchni, siejąc szkody w obrębie kilku kilometrów kwadratowych. Oprócz działania na ogromnych powierzchniach, kolejnym aspektem są niewybuchy. Amunicja kasetowa zwykle zrzucana jest z samolotów, jednak tylko kilka procent z nich wybucha po zetknięciu się z ziemią. Szacuje się, że jest to około 10% wszystkich pocisków. Niewybuchy z kolei stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi i mogą prowadzić do śmierci ogromnej ilości osób.

Amunicja kasetowa została zakazana na mocy konwencji przyjętej w 2008 r. Dokument podpisało 111 państw, jednak wśród nich nie ma Rosji.

Warto wspomnieć, że to nie pierwsze doniesienia, z których dowiadujemy się o użyciu przez Rosjan zakazanej broni. Nie tak dawno media informowały o pociskach fosforowych, które siły rosyjskie użyły w Popasnej w obwodzie ługańskim na Ukrainie. Broń ta jest silnie trująca, a jej używania zabrania Konwencja Genewska. Pociski tuż po zderzeniu z celem wytwarzają impuls cieplny o dużej temperaturze, czego efektem jest wzniecenie ognia. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

 

źródło: tech.wp.pl, twitter.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.