Rosjanie dokonali rzezi zwierząt – nie żyje 4 mln ptaków

Zniszczono fermę drobiu na Ukrainie

Rosjanie zniszczyli największą w Europie fermę drobiu. W okupowanej przez siły rosyjskie wsi Czornobajiwka śmierć poniosło około 4 mln ptaków. Rosjanie najpierw odcięli zwierzętom dostęp do paszy, a następnie wyłączyli prąd, który był potrzebny do automatycznego systemu karmienia. 

Rosjanie dokonali rzezi zwierząt

Rosyjskie wojsko pojawiło się we wsi Czornobajiwka 26 lutego. Wówczas żołnierze dokonali rabunku na znajdującej się tam największej fermie drobiu.

Po prostu przyszli i zabrali klucze. Mieli nas na lufie karabinu maszynowego… Nie było rozmowy – wspomina Andrzej Czirkow kierownik zakładu w rozmowie z The Wall Street Journal.

Czas pokazał, że był to dopiero początek ogromnej tragedii. Rosjanie sukcesywnie dokonywali zniszczeń w największej fermie drobiu w Europie. Początkowo odcięli zwierzętom dostęp do paszy, a następnie odcięto prąd, który był potrzebny do automatycznego systemu karmienia zwierząt. W efekcie z powodu głodu, pragnienia i wycieńczenia śmierć poniosło około 4 mln ptaków.

ZOBACZ TAKŻE: ROSJA WSKAZAŁA KONKRETNE WARUNKI – POLSKA MA CZAS DO 13 KWIETNIA

Zapobieganie katastrofie ekologicznej

Andrzej Czirkow, kierownik fermy ciężko pracuje, by zapobiec zbliżającej się katastrofie ekologicznej. Żeby uchronić okoliczne wody zdecydował się własnoręcznie wykopać rów, w którym spoczną nieżyjące zwierzęta. Czirkow w rozmowie z „The Wall Street Journal” wyznał, że każdego dnia naraża swoje zdrowie i życie na niebezpieczeństwo, ponieważ rosyjscy żołnierze strzelają do niego.

Jak zauważa „The Wall Street Journal”, atak na największą fermę drobiu to silny cios dla całej gospodarki rolnej. Warto bowiem podkreślić, że Ukraina była jednym z kluczowych krajów w tym sektorze gospodarki. Przed atakiem Rosji znajdowała się na liście 10. największych eksporterów drobiu na świecie. Nasi wschodni sąsiedzi tylko w 2021 roku eksportowali 754,4 tys. ton mięsa brojlerów kurzych.

 

źródło: wp.pl, twitter.com, kipdip.org.pl, The Wall Street Journal, zdjęcie – pixabay.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.