Przymusowa kremacja zwłok zakażonych koronawirusem? Ekspert nie ma wątpliwości…

Przymusowa kremacja zwłok

Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną, a ilość zmarłych z powodu Covid-19 stale rośnie. Eksperci zwrócili uwagę na formę grzebania ciał chorych. Czy konieczna jest zmiana przepisów i przymusowa kremacja zwłok osób zakażonych?

Bomba biologiczna

Nie da się ukryć, że Covid-19 w dalszym ciągu zbiera swoje żniwo. Statystyki rosną w zatrważającym tempie, a każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych ofiarach koronawirusa. Warto podkreślić, że Ministerstwo Zdrowia nie zakwalifikowało koronawirusa do listy chorób zakaźnych. To niezwykle ważna informacja, bowiem w Polsce istnieje wymóg grzebania zwłok w przypadku chorób zakaźnych w ciągu 24 godzin od stwierdzenia zgonu.

Ponadto w naszym kraju osoby zmarłe na Covid-19 chowa się do plastikowego worka, a następnie umieszcza w trumnie. W przypadku szczelnego worka, ciało nie ma możliwości w pełni rozłożyć się naturalnie. Czy kremacja zwłok w tym przypadku powinna być obowiązkowa? Do sprawy chowania zmarłych odniósł się Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego – Krzysztof Wolicki.

Obecnie takie zwłoki wkładane są do worka plastikowego, który umieszczany jest w trumnie. Jeżeli jest szczelny, po 10-15 latach w środku zrobi się galareta. Te szczątki się nie rozłożą w naturalny sposób. A to jest prawdziwa bomba biologiczna. Nawet nie chce myśleć, co by się stało, gdyby w Polsce znów przyszły jakieś większe powodzie i zalało cmentarze – powiedziała Wolicki w rozmowie z serwisem Onet.pl.

ZOBACZ TAKŻE: DRAMATYCZNE DANE – CZARNY REKORD CZWARTEJ FALI PANDEMII KORONAWIRUSA

Jak powinno się grzebać zwłoki?

Krzysztof Wolicki dodał, że obecnie stosowany sposób grzebania zmarłych jest niezwykle niebezpieczny dla nas wszystkich, dlatego koniecznością jest zmiana wymogów z tym związanych. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego opowiedział, jak jego zdaniem powinna przebiegać procedura związana z grzebaniem zmarłych zakażonych koronawirusem. Zdaniem eksperta zwłoki powinno umieszczać się w macie nasączonej substancją wirusobójczą, następnie włożyć do trumny, a później trumnę do worka. Kolejnym ważnym czynnikiem jest kremacja zwłok. W krematorium worek powinno się zdjąć z trumny i włożyć do pieca.

 

źródło: onet.pl, planeta.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.