Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o wysłaniu polskiego wojska do Afganistanu!

jeden z nich zostanie prezydentem

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie, z którego dowiadujemy się, że około 100 polskich żołnierzy zostanie wysłanych do Afganistanu. Ich celem jest pomoc podczas ewakuacji obywateli Polski jak i innych krajów. Podkreślono również, że wyjazd Sił Zbrojnych RP nie ma charakteru bojowego. 

Polscy żołnierze wysłani do Afganistanu

Po przejęciu przez Talibów władzy w Afganistanie, nieustannie od kilku dni odbywa się ewakuacja tysięcy tamtejszych mieszkańców, jak i pracowników innych krajów. Wiele państw wysłało samoloty po swoich obywateli. Sytuacja na lotnisku w Kabulu wciąż nie jest stabilna.

Jak się okazuje, prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie, z którego wynika, że około 100 polskich żołnierzy zostanie wysłanych do Afganistanu, aby pomóc podczas ewakuacji polskich obywateli, jak i innych krajów. Zaznaczono także, że ich wyjazd nie ma charakteru bojowego. Misja ma trwać od 18 sierpnia do 16 września 2021 roku

Prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z rządem postanowił dziś o skierowaniu do Afganistanu stu polskich żołnierzy mających zabezpieczyć ewakuację obywateli polskich oraz innych państw. Użycie kontyngentu nie ma charakteru bojowego i jego celem jest wyłącznie współdziałanie z pozostałymi przebywającymi na miejscu siłami z państw NATO w trwającej obecnie ewakuacji z lotniska w Kabulu – powiedział Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

ZOBACZ TAKŻE: TALIBOWIE W WESOŁYM MIASTECZKU – TE NAGRANIA MOGĄ WAS ZASKOCZYĆ! [WIDEO]

Sytuacja w Afganistanie

15 sierpnia 2021 roku Talibowie przejęli Kabul oraz większą część Afganistanu. Wkroczyli również do pałacu byłego już prezydenta – Aszrafa Ghaniego, który kilka dni wcześniej opuścił kraj. Prawdopodobnie przebywa obecnie w Tadżykistanie. Sytuacja w kraju jest napięta i niebezpieczna, a tysiące Afgańczyków robi co może, aby tylko opuścić kraj. Rozpoczęła się akcja ratunkowa i masowa ewakuacja. Wiele krajów wysłało samoloty do Kabulu po swoich obywateli. Ewakuowano również mnóstwo afgańskich rodzin. Niestety nie obyło się bez tragedii. Wielu Afgańczyków chcąc opuścić swój kraj trzymało się odlatującego samolotu z nadzieją, że uda im się uciec. Niestety po starcie maszyny spadli, ginąc na płycie lotniska.

 

źródło: Monitor Polski, rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.