Prezenty na Pierwszą Komunię Świętą – pieniądze, rower, a może sztabka złota?

komunia 2022 ile dać

Rozpoczął się sezon na Pierwszą Komunię Świętą. W sieci mnożą się pytania i komentarze dotyczące ceremonii. Wiele kontrowersji wzbudzają same prezenty, a goście główkują się, ile pieniędzy powinni włożyć do koperty. Niektórzy z nich zmuszeni byli wziąć kredyt. 

Pierwsza Komunia Święta

Pełne uczestnictwo w mszy świętej, a także przyjęcie Eucharystii po raz pierwszy to ogromne przeżycie duchowe. W zależności od parafii, dzieci biorące udział w ceremonii Pierwszej Komunii Świętej mają około 8-9 lat. Przyjęło się, że dzieci z tej okazji otrzymują również prezenty. Wiele rodzin decyduje się także na wyprawienie przyjęcia czy odświętnego obiadu dla najbliższych.

ZOBACZ TAKŻE: RODZICE SKARŻĄ SIĘ NA OGOMNE WYMAGANIA ZWIĄZANE Z PIERWSZĄ KOMUNIĄ ŚWIĘTĄ

Prezenty na Pierwszą Komunię Świętą

Jak się okazuje, zaproszeni na Komunię goście stają przed wieloma trudnymi wyborami. W sieci mnożą się komentarze dotyczące ilości pieniędzy wręczanych dziecku, a także pytania o pomysły na prezenty.

Swego czasu modne było wręczanie roweru, medalika z wizerunkiem świętej osoby czy biżuterii. Z biegiem czasu trendy dotyczące Pierwszej Komunii Świętej uległy zmianom. W mediach wielokrotnie pojawiały się zdjęcia dzieci z nowym quadem czy ogromną ilością pieniędzy.

Grupy na Facebooku przepełnione są poradami i opowieściami związanymi z prezentami dla dzieci. Spora ilość użytkowników poleca włożenie do koperty 500-1000 zł, w zależności od możliwości finansowych. Na grupie znalazły się jednak komentarze, w których ludzie zwierzają się, iż musieli wziąć kredyt, by wręczyć dziecku prezent.

„Dziewczyny, a sztabka złota dla chrześnicy od chrzestnego? Myśleliśmy o biżuterii – jakiś łańcuszek albo kolczyki lub ewentualnie rower. Ogólnie dziecko ma 'wszystko'” 

„Musiałam wziąć kredyt, żeby kupić prezent chrześniakowi, z uwagi na moją rolę, wymagano ode mnie droższego podarunku” – piszą internauci.

Wiele osób zwróciło uwagę, że wydarzenie jakim jest Pierwsza Komunia Święta traci na wartości duchowej, a liczyć zaczynają się tylko prezenty.

Co o tym myślicie? Jaki waszym zdaniem jest odpowiedni prezent dla dziecka z okazji Pierwszej Komunii Świętej?

 

źródło: parenting.pl, zdjęcie – pixabay.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.