ONZ podał liczbę cywilnych ofiar od początku inwazji Rosji na Ukrainę

Wojna na Ukrainie

Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku w godzinach porannych. Od tego dnia za naszą wschodnią granicą mają miejsce liczne ataki oraz bitwy. Jeszcze do niedawna nieznana była dokładna liczba ofiar cywilnych. ONZ przekazał najnowszą aktualizację danych. 

ONZ podał liczbę cywilnych ofiar po stronie ukraińskiej

Od czasu rozpoczęcia się inwazji Rosji na Ukrainę, będącej eskalacją konfliktu trwającego od 2014 roku, media wielokrotnie informowały o zbrodniczych działaniach sił rosyjskich. Armia Putina bombarduje budynki mieszkalne, a także atakuje cywilów. Do tej pory nieznana była dokładna liczba ofiar cywilnych.

Na dniach ONZ poinformował, że od 24 lutego na Ukrainie zginęło 3153 cywilów, w tym 266 dzieci. Warto zaznaczyć, że mowa o oficjalnie zweryfikowanych ofiarach. Podkreślono, że pełna liczba zabitych cywilów jest większa. Informacje te potwierdził Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka.

Organizacja Narodów Zjednoczonych w najnowszej aktualizacji dot. Ukrainy przekazała, że liczba cywilnych ofiar od początku rosyjskiej inwazji przekroczyła trzy tysiące. Według raportu od 24 lutego zginęło co najmniej 3153 cywilów, w tym 226 dzieci, z zastrzeżeniem, że bilans na pewno jest wyższy, a to są ofiary już oficjalnie zweryfikowane przez OHCHR – czytamy w komunikacie opublikowanym na KiKŚ – Konflikty i Katastrofy Światowe.

ZOBACZ TAKŻE: KONTROWERSYJNE SŁOWA PAPIEŻA FRANCISZKA O WOJNIE NA UKRAINIE: „SZCZEKANIENATO”

Wojna na Ukrainie

Oczy całego świata skierowane są na Ukrainę, gdzie każdego dnia dochodzi do licznych ataków. Liczba ofiar rośnie z każdym dniem, a obecna sytuacja nie wskazuje, by wojna zakończyła się w najbliższym czasie.

Konflikt między Ukrainą i Rosją udowodnił absolutną bezwzględność sił rosyjskich. Potwierdzeniem ich brutalności jest chociażby rzeź w Buczy, podczas której śmierć poniosło ponad 400 osób. Ponadto około 85% ofiar zginęło na skutek ran postrzałowych, a co za tym idzie – były to morderstwa z premedytacją. Odnaleziono również osoby, których kończyny były skrępowane białym materiałem.

Świadome, popełniane z premedytacją morderstwa miały miejsce w Buczy – powiedział Anatolij Fedoruk, mer Buczy/

 

 

źródło: KiKŚ, rp.pl, zdjęcie – Reuters, screen YouTube naTemat.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.