Pierwsza Komunia Święta – rodzice skarżą się na ogromne wymagania. „Dzieci boją się księdza”

komunia 2022 ile dać

Majówka za pasem, a co za tym idzie, wkrótce rozpocznie się sezon komunijny. Pierwsza Komunia Święta to nie tylko przeżycie duchowe. Ceremonia wiąże się również z licznymi przygotowaniami, a dzieci muszą spełnić konkretne wymagania, by przystąpić do otrzymania sakramentu.

Pierwsza Komunia Święta

Maj jest miesiącem, w którym w wielu parafiach odbywa się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Wówczas dzieci w wieku około 8-9 lat przygotowują się, by po raz pierwszy w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Sakrament ten mogą przyjąć również inne osoby, które zdecydują się na ten krok, jednak nie da się ukryć, że w większości są to dzieci.

ZOBACZ TAKŻE: PREZENTY KOMUNIJNE, Z KTÓRYCH TRZEBA ROZLICZYĆ SIĘ Z URZĘDEM SKARBOWYM

W zależności od parafii, przygotowania wyglądają w różny sposób. Najczęściej jednak dzieci muszą uczęszczać na Msze Święte jak i innej nabożeństwa, za które otrzymują podpisy. Obowiązkowe jest również uczestnictwo na lekcjach religii, a także nauka modlitw, warunków dobrej spowiedzi itd. Ponadto osoby, które nie zostały ochrzczone, nie mogą przyjąć Pierwszej Komunii Świętej.

Wymagania dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej

Jak informuje portal edziecko.pl, liczne grono rodziców skarży się na ogrom obowiązków związanych z przyjęcie sakramentu. Zwracają uwagę, że niektóre dzieci nie potrafią jeszcze dobrze czytać, a muszą nauczyć się odpowiedzi na liczne pytania oraz modlitw.

„Pomijając całą otoczkę formalną i milion dokumentów, dzieci zwykle nie mają czasu na tyle nauki. Są i tak już przeciążone zadaniami domowymi ze szkoły. W klasie mojej córki, są dzieci, które mają problem z czytaniem, więc niby jak mają przyswoić 40 pytań z katechizmu i 20 innych modlitw?” – napisała jedna z czytelniczek portalu edziecko.pl.

Ponadto rodzice skarżą się na ogrom dokumentów, których muszą dopilnować przed ceremonią.

Pojawiły się również informacje o dzieciach, które boją się duchownych. Powodem jest zmuszanie do uczestniczenia w nabożeństwach, liczne próby i egzaminy.

„Księża robią wszystko, co tylko możliwe żeby dzieci nie przystępowały do Pierwszej Komunii. Wymagania kosmiczne, zbieranie podpisów, egzaminy, dziesiątki prób itp. Bardzo się starają aby zniechęcić do tego sakramentu i trzeba przyznać, że są w tym rewelacyjni”

„U nas niestety dzieci się boją księdza wszystko na sztywno, a niedzielne Msze Św. to obowiązek, bo ksiądz nie dopuścić do komunii. Dzieci są bardzo zniechęcone” – piszą czytelnicy edziecko.pl.

Co myślicie o przygotowaniach do Pierwszej Komunii Świętej?

 

źródło: edziecko.pl, zdjęcie – pixabay.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.