Potężny huragan Dorian już uderzył w Bahamy. Przerażające nagrania

huragan dorian

Potężny huragan Dorian już uderzył w Bahamy. W sieci pojawiły się przerażające nagrania z wysp, pokazujące skalę zniszczeń. Jak jednakże podają eksperci, materiały wideo pochodzą z oka cyklonu – oznacza to więc, że ludzi czeka jeszcze jedno, powtórne uderzenie żywiołu. Czy Dorian ominie Florydę? 

Potężny huragan Dorian już uderzył w Bahamy. Potężne straty, istny kataklizm

Zgodnie z oczekiwaniami i wyliczeniami meteorologów, potężny huragan Dorian uderzył w Bahamy. Jako pierwsza, niszczycielski żywioł przyjęła na siebie wyspa Elbow Cay, która należy do wysp Abaco. Już teraz wiadomo, że to największy huragan w całej historii na północno-zachodnich Bahamach. Co więcej, Dorian zdecydowanie zwolnił i przesuwa się z tempem około 8 kilometrów na godzinę. Siła wiatru jaki generuje – a mówimy o wietrze stałym – oscyluje w granicach 300 kilometrów na godzinę. Porywy natomiast dochodzą do nawet 350 kilometrów na godzinę. Oznacza to więc, że ląd, wobec wolnego przemieszczania się huraganu, jest przez długi okres czasu narażony na niewyobrażalnie silny wiatr a także ścianę deszczu. Pierwsza nagrania z wyspy dotkniętej kataklizmem przerażają.

Czy Dorian ominie Florydę?

Na bezpośrednie niebezpieczeństwo ze strony huraganu Dorian, narażona jest amerykańska Floryda. Wielu uważa, że huragan – o ile do Florydy dojdzie – nieco osłabnie. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal będzie legitymować się 4 lub 5 kategorią w skali Saffira-Simpsona. W niektórych miejscach na Florydzie zarządzono przymusową ewakuację. W innych częściach zagrożonego obszaru, jest ona dobrowolna. Ze Stanów Zjednoczonych dopływają jednakże głosy, że nie wszyscy są chętni aby opuścić swoje domy. Liczą, że Dorian w ostatniej chwili skręci i ominie wybrzeża Florydy. Podaje się jednak, że w najlepszym wypadku, przez Florydę przejdzie burza tropikalna, która także może siać spustoszenie. Zdaje się, że to i tak najlepszy możliwy scenariusz.

Huragan Dorian – ofiary śmiertelne

Oficjalnie podaje się, że Dorian pochłonął już jedną ofiarę śmiertelną. Miał to być policjant, pomagający przy ewakuacji. Z wysp Bahama docierają też niestety niepokojące, choć nieoficjalne doniesienia. Mówią one o ciałach dryfujących na wodzie. Czy zatem ofiar rzeczywiście jest już więcej?

Huragan Dorian – nagrania

Zobacz także: lekkomyślny blogger zaginął w lesie. Kręcił poradnik o tym, jak się tam nie zgubić…

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.