Nowe podatki i ceny w górę – w 2021 będzie jeszcze drożej!

Nowe podatki

Podwyżki i nowe podatki. Okazuje się, że przyszłym roku pojawi się sporo dodatkowych płatności, a część z nich podrożeje, co może mocno uszczuplić portfele Polaków. Wzrosną ceny m.in. za energię elektryczną, deszczówkę, wywóz śmieci oraz posiadanie psa. 

Podwyżki i nowe podatki w 2021 roku

Przyszły rok pod względem finansów dla części Polaków może być trudniejszy, bowiem 2021 rok przyniesie nie tylko nowe podatki, ale niektóre z nich także wzrosną. Mowa tu m.in. o tzw. opłacie mocowej, która zakłada podwyższenie cen energii elektrycznej o 3,5-3,6%. Pojawi się również nowy podatek od cukru i małpek, który podwyższa cenę o 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), a także 25 zł od 1 litra 100-procentowego alkoholu w butelce o pojemności do 300 ml. Podwyższy się również opłata depozytowa od wymiany oleju. Maksymalnie ma wynosić 10 zł za litr. Wzrosną również ceny abonamentu RTV za korzystanie z telewizji, ceny za połączenia i SMS-y do Wielkiej Brytanii, VAT od zakupów spoza UE bez zwolnienia czy podatek od spółek komandytowych.

Ponadto Ministerstwo Finansów informuje:

Jeśli posiadasz środki transportowe, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony musisz płacić podatek od środków transportowych. 

ZOBACZ TAKŻE: JAK OBEJŚĆ PODATEK OD MAŁPEK? POLACY ZNALEŹLI ROZWIĄZANIE!

Niestety to nie koniec zmian. Wzrośnie także podatek od posiadania psa, podatek od nieruchomości, opłata targowa i uzdrowiskowa oraz handlowa. Więcej zapłacimy również za wywóz śmieci, podatek od deszczu, plastiku i węgla. Żeby tego było mało osoby, które zechcą przenieść swoje oszczędności z rachunku OFE na IKE będą musieli zapłacić opłatę przekształceniową. Wyniesie ona 15% od zgromadzonej kwoty. Od stycznia 2021 roku zmienią się także przepisy budowlane dotyczące efektywności energetycznej nowych budynków. Oczywiście będzie drożej. Obowiązywać będzie nakaz budynków pasywnych, które mają ograniczone zapotrzebowanie na energię pierwotną.

źródło: businessinsider.com.pl, bankier.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.