PILNE: nowe obostrzenia w Polsce! Będą obowiązywać od jutra

rekord zakażeń w polsce

PILNE: nowe obostrzenia w Polsce! Większość z nich w życie ma wejść już od dnia 1 kwietnia. Rząd wprowadza kolejne drastyczne kroki, aby ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podejmowane decyzje są coraz to bardziej radykalne – między innymi dlatego, że wzrost zachorowań nadal jest zauważalny, a wiele osób nic nie robi sobie z wcześniejszych wytycznych i zaleceń. Od teraz osoby poniżej 18. roku życia, nie będą mogły opuszczać mieszkań i domów bez osoby dorosłej. Mniej osób wejdzie także do sklepów. To jednak nie wszystko.

PILNE: nowe obostrzenia w Polsce! Większość z nich w życie wejdzie od jutra. Radykalne zmiany

Od kilku dni w mediach pojawiały się szczątkowe informacje, dotyczące ewentualnych nowych obostrzeń nałożonych na obywateli Polski. Wszystko tyczy się rzecz jasna pandemii koronawirusa. Dziś już wiadomo, że wiele zapowiedzi rzeczywiście się sprawdziło. O wszystkim na specjalnie zwołanej konferencji prasowej informowali premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Większość z zapowiadanych zmian w życie ma wejść od jutra – a więc od dnia 1 kwietnia. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie 2-metrowego dystansu między ludźmi. W zasadzie oznacza to, że poruszać można się jedynie w pojedynkę. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy w grę wchodzi opieka nad dzieckiem poniżej 13. roku życia, tudzież osobą niepełnosprawną.

Co więcej, dzieci oraz młodzież – wszyscy poniżej 18. roku życia – poza domem mogą przebywać jedynie w obecności osoby dorosłej. Nie zmieniły się natomiast pozostałe zasady ewentualnego opuszczania domu. Można to zrobić jednak w ściśle określonych sytuacjach (droga do pracy, na zakupy, do apteki, aby pomóc rodzinie/osobom starszym). To jednak nadal nie wszystko.

ZOBACZ TAKŻE: CAŁA POLSKA POMAGA RATOWNIKOM, PIELĘGNIARKOM I LEKARZOM – A CI MUSZĄ PŁACIĆ ZA PARKING POD SZPITALEM. TAKA SYTUACJA MA MIEJSCE WE WROCŁAWIU

Zmiany dotyczące robienia zakupów – do sklepu wejdzie mniej ludzi!

Kolejną niezwykle istotną zmianą, którą z pewnością wielu odczuje na własnej skórze, jest ograniczenie ilości ludzi przebywających jednocześnie w sklepach i punktach usługowych (takich jak choćby banki). Teraz do środka wejść będą mogły jedynie 3 osoby na jedną kasę. Jeżeli dany sklep wyposażony jest w 10 kas, wtedy do środka będzie mogło wejść 30 osób. Na poczcie z kolei, przebywać będą mogły jedynie 2 osoby na jedno okienko. W sklepach będzie obowiązek ubierania rękawiczek ochronnych.

Gdyby tego było mało, między godzinami 10:00 a 12:00, do sklepów, aptek, punktów usługowych, wpuszczani będą jedynie seniorzy (osoby powyżej 65 roku życia).

W weekendy nieczynne będą także sklepy budowlane.

W miejscu pracy 1,5 metra odległości między ludźmi. Zamknięte parki, bulwary i tym podobne

Jak podaje portal rmf24.pl, zmiany mają także nastąpić w miejscach pracy. Tam osoby będą musiały zachować od siebie odległość przynajmniej 1,5 metra, pracować w rękawiczkach i mieć dostęp do płynów do dezynfekcji. Pracodawcy na zapewnienie takowych środków, czas mają do 2. kwietnia.

Do odwołania zamknięte będą także bulwary, parki, skwery, promenady, ogrody botaniczne i zoologiczne. Wszystko po to, aby ograniczyć skupiska ludzi. Ci, choćby w ostatni weekend korzystając z ładnej pogody, nie zważali na zagrożenie, o którym nieustannie się mówi.

Zamknięte zostaną także hotele – nie licząc działalności na rzecz osób przebywających w kwarantannie lub izolacji. Wyjątek stanowić będą też pracownicy służby zdrowia. Z hoteli korzystać będą mogły jeszcze osoby w delegacjach.

źródło: gov, RMF24

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.