Ogromne zmiany na maturze! Wszystko przez pandemię COVID-19

ogromne zmiany na maturze

Ogromne zmiany na maturze! Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał nowelizację ustawy dotyczącą szczególnych rozwiązań w edukacji w czasie trwania pandemii COVID-19. Wynika z niej, że największe zmiany nastąpią w egzaminie maturalnym. Nieco inaczej może wyglądać także egzamin ósmoklasisty. Na razie nie planuje się, aby egzaminy przesuwać na inne terminy i prawdopodobnie bez przeszkód odbędą się zgodnie z tradycją w maju.

Ogromne zmiany na maturze! Wszystko przez pandemię COVID-19

To nie będzie taka matura, jaką znamy z lat poprzednich! Jak podaje portal o2.pl:

Przemysław Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Oznacza to, że nastąpią zmiany między innymi w egzaminach kończących poszczególne etapy edukacji. Głównie mowa tutaj o wspomnianej już wcześniej maturze. Już teraz wiadomo, że przynajmniej w teorii, łatwiejszy powinien być egzamin z matematyki. Do zdobycia będzie jedynie 45 punktów (nie 50 jak dotychczas), znajdzie się tak także mniej zadań otwartych (zwykle było ich 9, tym razem należy przygotować się na 7). Ponadto zdecydowano, że od uczniów będzie się mniej wymagać w temacie funkcji i graniastosłupów.

ZOBACZ TAKŻE: BRONIŁA SWOJEGO MAŁEGO PSA PRZED AGRESYWNYM AMSTAFFEM – JEGO WŁAŚCICIEL UDERZYŁ JĄ W TWARZ. SKANDAL W POZNANIU [FOTO]

Nie będzie matury ustnej! Są jednak pewne wyjątki

Co natomiast z egzaminem ustnym? Jego po prostu nie będzie – a przynajmniej nie będzie on obowiązkowy. Warto przy tym dodać, że do egzaminu ustnego mogą przystąpić uczniowie, dla których jest on niezbędny w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Ponadto na nadchodzącej maturze nie będzie konieczności przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. To, czy ktoś ma ochotę do takiego podejść, zależy już jedynie od uczniów szkół średnich.

Matura 2021 – geografia

Zmiany dotyczą także egzaminu maturalnego z geografii. Tutaj zdecydowano, że na maturze nie pojawią się zagadnienia, które trudno omówić podczas zajęć online. W ich skład wchodzą choćby: niektóre tematy dotyczące przeszłości geologicznej Ziemi, zmiany w funkcjach obszarów wiejskich na świecie lub charakterystyka polskich reżimów rzecznych.

źródło: o2.pl, RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.