Ogromna kula rozgrzanej magmy – czym grozi nam jedna z najdłuższych erupcji w historii?

Ogromna kula magmy

To niezwykłe odkrycie budzi podziw dla natury, ale z drugiej strony wywołuje strach i obawy. Ogromna kula rozgrzanej magmy to efekt jednego z najdłuższych wybuchów wulkanów na świecie. Trwał on 5 lat i zupełnie zmienił krajobraz okolicy. Czym dokładnie jest przerażających rozmiarów kula i czy jest groźna dla okolicznych mieszkańców? Koniecznie poznajcie szczegóły jednej z najdłuższych erupcji.

Wybuch wulkanu, który trwał przez 1774 dni

Wulkany to miejsca na ziemi, z których wydobywa się lawa i gazy wulkaniczne. Efektowne wybuchy przyciągają geologów i licznych ekspertów, jednak nie da się ukryć, że wiele z eksplozji jest niebezpiecznych i zagraża życiu okolicznych mieszkańców i badaczy. Drżenie ziemi, huk, kłęby dymu piętrzące się na niebie i ogrom wyciekającej, rozżarzonej magmy to jedne ze znaków informujących o wybuchu.

Na Ziemi istnienie wiele wciąż aktywnych wulkanów, jednak Kilauea znajdujący się na Hawajach to prawdziwy fenomen. Wulkan ten wybuchał nieprzerwanie przez 1774 dni, czyli około 5 lat, a efekty długotrwałej erupcji trudno opisać słowami.

ZOBACZ TAKŻE: TO BYŁO W SOFIE, KTÓRĄ KUPIŁ PO ZMARŁEJ KOBIECIE. MĘŻCZYZNA PRZEŻYŁ SZOK

Dokładnie 24 maja 1969 r. w Kīlauea usłyszano wieli huk, który rozpoczął jedną z najdłuższych erupcji w historii świata. Gorąca lawa wylewała się z wulkanu przez około 5 lat. 11 października 1969 roku wykonano serię niezwykle efektownych zdjęć, które udowodniają siłę i potęgę natury.

Na powyższym zdjęciu został uchwycony moment wycieku lawy, którego średnica miała wówczas około 20 metrów. Eksperci twierdzą, że w pewnym momencie średnica kopuły mogła sięgnąć nawet 75 metrów i wystrzelić na 500 metrów w górę. Po kilku miesiącach od spektakularnego wybuchu odnotowano kolejne, podczas których lawa wystrzeliła na 220 metrów.

Ponadto kolejna erupcja Kīlauea trwała od 3 stycznia 1983 roku do 4 września 2018 roku. Niestety była niezwykle niszczycielska w swoich skutkach na obszarze Leilani Estates. Erupcje tego typu nie mają większego wpływu na tereny środkowej Europy.

 

źródło: o2.pl, twitter.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.