Odsłonięto pomnik George’a Floyda – ma skłonić ludzi do równości rasowej

pomnik George'a Floyda

W Newark w stanie New Jersey postawiono pomnik George’a Floyda, upamiętniające wydarzenia z dnia 25 maja 2020 roku. To właśnie wtedy zmarł George Floyd, a jego śmierć wywołała lawinę zamieszek i protestów.

Pomnik George’a Floyda

25 maja 2020 roku w Minneapolis doszło do wydarzeń, które przyczyniły się do ogromnej fali protestów na całym świecie. Przypomnijmy, że funkcjonariusz Derek Chauvin przybył na miejsce zgłoszenia, a następnie skuł kajdankami George’a Floyda i przez kilka minut przyciskał jego kark kolanem do ziemi. Mimo krzyków i braku możliwości oddychania, policjant wciąż dusił mężczyznę. Trwało to dokładnie 8 minut i 46 sekund, przy czym przez ostatnie 3 minuty mężczyzna był nieprzytomny. Warto również zaznaczyć, że ucisk kolanem na kark jest w Minneapolis dozwoloną techniką obezwładniania.

ZOBACZ TAKŻE: OBURZAJĄCE WYZWANIE NASTOLATKÓW – KPIĄ ZE ŚMIERCI GEORGE’A FLOYDA

Śmierć czarnoskórego George’a wywołała falę protestów na całym świecie. Ludzie sprzeciwiali się brutalności policji wobec ciemnoskórych, co skutkowało wybijaniem szyb w komisariatach, spaleniem posterunku w Minneapolis, dewastowaniem sklepów, agresją i demolowaniem przystanków oraz innych napotkanych obiektów.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń, w Newark w stanie New Jersey 16 czerwca odsłonięto pomnik George’a Floyda. Jego celem jest również skłonienie mieszkańców do refleksji nad równością rasową. Monument przedstawia zrelaksowanego Goerge’a siedzącego na ławce. Jego autorem jest Stanley Watts, który wykonał rzeźbę na polecenia filmowca Leona Pinkneya.

Stworzyliśmy go większego niż był za życia. Po śmierci George wciąż będzie pamiętany. Tym właśnie są pomniki. Pomagają pamiętać i nigdy nie zapomnieć – powiedział twórca pomnika.

Pomnik George’a Floyda ma być częścią artystycznego projektu i ma zostać w Newark przez rok czasu. Ras Barak, burmistrz miasta wyraził jednak nadzieję, że rzeźba zostanie tam na dłużej.

 

źródło: tvn24.pl, twitter.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.