Nowe przepisy od 1 czerwca – zakaz używania telefonów na pasach!

Nowe przepisy

Nowe przepisy od 1 czerwca! Dotyczą one nie tylko drogowców, ale i pieszych, których obowiązywać będzie całkowity zakaz używania telefonów na pasach. Pojawią się również nowe limity prędkości i wiele innych. Poznajcie szczegóły!

Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany zasad ruchu drogowego obejmują nie tylko kierowców, ale i pieszych. Nowe zasady, które budzą największe kontrowersje związane są z absolutnym zakazem używania telefonów oraz innych urządzeń zaburzających prawidłową percepcję podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy lub przez torowisko. Ponadto już od 1 czerwca piesi będą mieć bezwzględne pierwszeństwo na pasach. Przepis ten nie dotyczy jedynie tramwajów, które w tym przypadku mają pierwszeństwo przed pieszymi. Warto dodać, że do tej pory pieszy miał pierwszeństwo, tylko wtedy, kiedy wkroczył już na pasy.

ZOBACZ TAKŻE: PIESZA ZAPATRZONA W TELEFON WESZŁA WPROST POD AUTO – MANDAT DLA KIEROWCY [WIDEO]

Zmianie ulegną również limity prędkości w nocy na terenie zabudowanym. W godzinach nocnych na terenie zabudowanym ma obowiązywać ograniczenie do 50 km/h. Warto przypomnieć, że do tej pory w godzinach 23:00-5:00 w terenie zabudowanym ograniczenie wynosiło 60 km/h.

Ponadto nowe przepisy przewidują zakaz jazdy na tzw. „zderzaku”, czyli bardzo blisko poprzedzającego samochodu, na autostradach i drogach ekspresowych. Kierowca będzie musiał zachować odstęp wynoszący połowę prędkości, z którą jedzie. Oznacza to, że osoba jadąca 100 km/h musi znajdować się 50 m za poprzedzającym go samochodem.

Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Projekt nowelizacji ustawy został opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

źródło: eska.pl, prawo.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.