Nowa mutacja koronawirusa – unika przeciwciał wytworzonych przez szczepionki!

nowa groźniejsza wersja

Nowa mutacja koronawirusa z Tanzanii! Jak informuje magazyn “medRxiv”, szczep nie reaguje na przeciwciała powstałe w wyniku przyjęcia szczepionki. Został wykryty u osób podróżujących z Tanzanii do Angoli. Eksperci zapowiedzieli dokładne badania.

Nowa mutacja koronawirusa

W dalszym ciągu cały świat usilnie walczy z pandemią koronawirusa. Jak do tej pory odnotowano ponad 145 mln przypadków zakażeń na całym świecie, przy czym ponad 3 mln to ofiary śmiertelne. Eksperci co rusz donoszą o kolejnych odkryciach, które często nie napawają optymizmem. Tym razem niepokojące informacje pochodzą z Tanzanii. Jak informuje magazyn “medRxiv”, istnieje nowa mutacja wirusa, która nie reaguje na przeciwciała wytworzone przez szczepionki. Eksperci badający sprawę uznali, że jest to najbardziej zmutowany szczep, który odkryto do tej pory na świecie. Nazwano go A. VOI. V2. Co więcej, odkryta mutacja koronawirusa zawiera niepokojącą zmianę E484K, czyli tzw. „mutację ucieczki”, która skutecznie radzi sobie z przeciwciałami. Mutację odkryto podczas rutynowej kontroli na lotnisku. Zbadano wówczas osoby podróżujące z Tanzanii do Angoli.

Wśród 34 wykrytych zmian jest 14 dotyczących białka kolca – części wirusa, której używa on, aby dostać się do ludzkich komórek i wywołać chorobę. Dla porównania wariant brazylijski ma łącznie 18 mutacji, z których 10 dotyczy białka kolca, podczas gdy brytyjski – 17 mutacji (osiem w białku kolca) – informuje portal nczas.com.

ZOBACZ TAKŻE: NOWE POWIKŁANIA PO PRZYJĘCIU SZCZEPIONKI NA KORONAWIRUSA?! IZRAELSCY BADACZE PRZEPROWADZILI BADANIA

Warto również zwrócić uwagę, że podejście Tanzanii do pandemii koronawirusa jest dosyć specyficzne. Sam prezydent kraju, John Magufuli wielokrotnie zaprzeczał istnieniu pandemii, natomiast zalecał modlitwy oraz leczenie ziołami. W marcu 2021 roku prezydent zmarł, co wywołało istną wojnę polityczną. Opozycja uznała, że John Magufuli zmarł na koronawirusa, natomiast w oficjalnym komunikacie poinformowano, iż śmierć była skutkiem ataku serca. Warto również podkreślić, że według oficjalnych informacji w Tanzanii odnotowano jedynie 509 przypadków zakażeń koronawirusem, w skutek czego zmarło 21 osób.

Niewątpliwie nowa mutacja koronawirusa budzi ogromne obawy. Naukowcy z ministerstwa zdrowia Angoli oraz inne instytuty badawcze zapowiedzieli, że sprawę należy pilnie zbadać.

źródło: nczas.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.