Nowa benzyna na stacjach paliw w Polsce? Może pojawić się już niebawem, czy jest bezpieczna?

lepiej zatankuj

Nowa benzyna na stacjach paliw w Polsce? Jak donoszą krajowe media, takowa może pojawić się już niebawem. Wiadomo czym może się różnić od tej, którą tankujemy obecnie. Pojawia się jednak pytanie – czy będzie ona bezpieczna dla wszystkich pojazdów? Serwis o2.pl podaje, że polski rząd rozważa wprowadzenie benzyny E10. W porównaniu do obecnych mieszanek, ma ona dwukrotnie zwiększoną zawartość biopaliw. Wiadomo, na kiedy planowane jest wprowadzenie do Polski paliwa E10. Z czym się to jednak wiąże?

Nowa benzyna na stacjach paliw w Polsce? Może pojawić się już niebawem, czy jest bezpieczna dla starszych samochodów?

Te doniesienia z pewnością zainteresują kierowców. Jak nieśmiało donoszą duże krajowe media, już niebawem w Polsce na stacjach benzynowych może pojawić się nowa benzyna. Mowa o benzynie E10, która w porównaniu do obecnych mieszanek ma dwukrotnie zwiększoną zawartość biopaliw. Momentalnie pojawili się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego pomysłu. Ci drudzy zastanawiają się, czy taka benzyna jest bezpieczna dla samochodów – a zwłaszcza tych ze starszych roczników.

Zdaniem rządu, wprowadzenie benzyny E10 z dwukrotnie zwiększoną zawartością biopaliw, może pozytywnie wpłynąć na ewentualne kłopoty z dostawami paliw do kraju. Wszystko poniekąd ma związek z wojną na Ukrainie i sankcjami nakładanymi na Rosję. Portal o2.pl przytacza ocenę rządu na temat tego pomysłu – mówi się wprost, że „w tej trudnej sytuacji, zwłaszcza dla sektora transportu wartościowe są wszelkie sposoby, których wdrożenie może ograniczać fluktuacje cen paliw dla transportu oraz potrzebę ich importu”.

ZOBACZ TAKŻE: Śmiali się z Rosji, a taki widok można uświadczyć już w polskich marketach! Przed kradzieżą zabezpieczają masło [FOTO]

Wiadomo kiedy nowe paliwo E10 może pojawić się w Polsce

Pojawiają się już pierwsze doniesienia na temat tego, kiedy nowe paliwo może zagościć na polskich stacjach paliw. Za wstępny termin podaje się rok 2024. Warto dodać, że takie paliwo jest już sprzedawane w innych krajach w Europie. W Polsce natomiast aktualnie w sprzedaży jest paliwo E5. W odróżnieniu od omawianego E10 z 10 proc. bioetanolu, paliwo E5 ma 5 proc. zawartości biokomponentów.

Czy paliwo E10 jest bezpieczne dla starszych samochodów?

Wiele wątpliwości rodzi to, czy paliwo E10 jest odpowiednia zwłaszcza dla starszych samochodów. Serwis o2.pl podaje, że:

Ze strony Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że wszystkie samochody wyprodukowane po 2010 roku są przystosowane do jazdy na benzynie E10.

Niektóre marki samochodów (np. Peugeot, Citroen czy Fiat) podają, że z takim paliwem spokojnie poradzą sobie silniki wyprodukowane po 2000 roku. Jeszcze większą tolerancję na paliwo E10 rzekomo ma Ford oraz VW.

źródło: o2.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.