Noc spadających gwiazd – kiedy i gdzie najlepiej oglądać Perseidy?

Noc spadających gwiazd

Potocznie nazywana noc spadających gwiazd to tak naprawdę rój meteorów, który co roku możemy obserwować na niebie. Perseidy uaktywniają się już 7 lipca i będą pokazywać się do 24 sierpnia, jednak najpiękniejsze zjawiska astronomiczne będziemy mogli obserwować w noc z 12 na 13 sierpnia. Jak się przygotować? Gdzie najlepiej oglądać perseidy?

Noc spadających gwiazd – jak i gdzie rój meteorów?

Perseidy obserwuje się pomiędzy 12, a 13 sierpnia, jednak uaktywniają się one już 17 lipca i można je podziwiać aż do 24 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, jednak najdokładniej mogą je obserwować mieszkańcy półkuli północnej. Aby spotęgować efekty wizualne warto udać się w ciemne miejsce, dalekie od sztucznych świateł takich jak budynki czy latarnie. Idealnym miejscem są obszary pozamiejskie. W obserwacji może przeszkadzać jednak Księżyc, który znajdować się będzie w III kwadrze. Na szczęście nie będzie on świecił tak jasno, jak w czasie pełni i z każdą nocą jego blask będzie malał. Dobrym miejscem do obserwacji są wzniesienia i wzgórza, ponieważ tam można objąć wzrokiem największy obszar nieba. Największą ilość efektownych Perseid można zobaczyć w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.

Podczas nocy Perseid można będzie zauważyć również inne planety. Wieczorem nad południowym horyzontem dostrzeżemy Jowisza, Saturna i wschodzącego Marsa, natomiast w drugiej części nocy, po wschodniej stronie nieba zobaczymy bardzo jasną Wenus.

ZOBACZ TAKŻE: „JANUSZE JADĄ NA WAKACJE” – TAK ZAŁADOWANEGO SAMOCHODU JESZCZE NIE BYŁO [WIDEO]

Jak przygotować się do oglądania perseid?

Do obserwacji roju meteorów nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Warto jednak chociaż trochę poznać niebo i odnaleźć konstelację Perseusza, by orientacyjnie wiedzieć, gdzie mogą pojawić się Perseidy. Jeżeli nie macie żadnego doświadczenia w obserwacji nieba, warto wspomóc się aplikacjami mobilnymi. Jedną z bardziej polecanych jest SkyMap. Co więcej, idealną pozycją do obserwacji jest pozycja leżąca, dlatego warto jest zabrać ze sobą koc. Jeżeli mieszkacie w mieście – nic straconego! W takim przypadku na obserwacje najlepiej udać się w miejsce powyżej wszelkich oświetleń. Idealnie sprawdzi się dach budynku czy wzgórze.

źródło: tvnmeteo.tvn24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.