Jak żyje się na Białorusi? Porównanie cen, kosztów utrzymania i zarobków z Polakami

Jak żyje się na Białorusi

Jak się żyje na Białorusi? Na co stać przeciętnego Białorusina? W Polsce krąży wiele mitów na temat warunków panujących u naszych wschodnich sąsiadów. Sprawdźmy, jak naprawdę wygląda tam życie i porównajmy je z Polską.

Jak żyje się na Białorusi?

Białoruś nie jest krajem atrakcyjnym turystycznie dla Polaków. Co roku odwiedza go około 0,2 mln osób. Dla porównania zachodnią granicę przekroczyło blisko 9,3 mln osób. Warto również dodać, że podróż na Białoruś wymaga posiadania wizy. Można wyrobić elektroniczną, 5-dniową przepustkę do wybranych regionów turystycznych. Mimo, że nasz wschodni sąsiad nie jest odwiedzany przez rodaków zbyt często, o Białorusi, a przede wszystkim poziomie życia w tym kraju, krąży wiele historii.

Jak się okazuje Białorusini, zaraz po Ukraińcach, to najczęściej przyjeżdżający do Polski naród w celach zarobkowych. Można więc wnioskować, że Polacy zarabiają więcej. Przeciętny Białorusin zarabia średnio 1,6 tys. zł, czyli mniej niż nasza płaca minimalna. Polacy średnio zarabiają 132% wypłaty Białorusina. Co więcej, PKB na mieszkańca Białorusi wyniósł w ubiegłym roku 6,7 tys. dolarów – to 43% tego co w Polsce. 

ZOBACZ TAKŻE: ZAGINĄŁ STANISŁAW IWASZKIEWICZ – BIAŁORUSKI DZIENNIKARZ PUBLIKUJĄCY MATERIAŁY O ŁUKASZENCE

Porównanie cen i kosztów utrzymania

Wysokość płacy to jednak nie wszystko. Bardzo istotną kwestią, która wpływa na poziom życia są koszty utrzymania. Okazuje się, że opłaty takie jak wywóz śmieci, prąd, woda czy ogrzewanie są dużo tańsze. Dla porównania – koszt opłacenia mediów mieszkania o powierzchni 85 m.kw. kosztuje 197 zł miesięcznie, a w Polsce około 688 zł miesięcznie. Kupno 1 metra kwadratowego mieszkania kosztuje Białorusina 3,5 miesięcznej pensji, natomiast Polaka 3. Co ciekawe, za wynajęcie jednopokojowego mieszkania w centrum miasta Białorusin musi wydać 77% wynagrodzenia, a Polak 59%. 

Nasi wschodni sąsiedzi mają również dużo tańszą komunikację miejską. Bilet w jedną stronę w Polsce to około 3,40 zł, a na Białorusi: 1 zł. Tańsze są również papierosy i mięso. Za paczkę Marlboro zapłacimy 5,80, a w Polsce 17 zł, natomiast mięso jest u nas droższe o około 40%. Co ciekawe, dużo drożej wyjdzie nas zjedzenie obiadu na mieście na Białorusi. Droższe jest również piwo, niektóre owoce i warzywa. Ceny za produkty pierwszej potrzeby wyglądają następująco: chleb: 1,53 zł, bułka: 92 gr, jajka: 2,89 zł, mleko: 1,91 zł, ziemniaki (kg): 4,31 zł, szynka (kg): 19,50 zł, woda mineralna (1,5 l): 1,37 zł, ryż (400 g): 1,45 zł, makaron (400 g): 1,76 zł, cukier (kg): 2,67 zł.

źródło: businessinsider.com.pl, cenynaswiecie.pl, podrozepoeuropie.pl

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.