Nie żyje działaczka proaborcyjna – zmarła podczas zabiegu usuwania ciąży

Nie żyje działaczka proaborcyjna

Nie żyje argentyńska działaczka proaborcyjna. 23-letnia Maria del Valle Gonzalez Lopez znana była w mediach ze swojej działalności na rzecz zalegalizowania aborcji. Młoda aktywistka zmarła podczas zabiegu usuwania ciąży.

Nie żyje działaczka proaborcyjna

Maria del Valle Gonzalez Lopez była czołową aktywistką proaborcyjną w Argentynie. Ponadto była członkinią kierownictwa młodzieżowych struktur centrolewicowej partii Radykalnego Zjednoczenia Obywatelskiego (UCR) w Mendozie. Udzielała się w mediach na rzecz legalizacji aborcji w Argentynie, która rzeczywiście w grudniu 2020 roku została zliberalizowana. Warto podkreślić, że nowe prawo zezwala na legalne usunięcie ciąży do 14. tygodnia. Poprzednie prawo dopuszczało usunięcie ciąży jedynie w przypadku zagrożenia życia matki lub dziecka oraz kiedy ciąża była wynikiem gwałtu.

Jak informuje dziennik “Clarin”, 23-letnia Maria poddała się zabiegowi usunięcia ciąży, podczas którego zmarła. Sekcja zwłok wskazała, że przyczyną zgonu była sepsa. W sprawie śmierci aktywistki proaborcyjnej wszczęto śledztwo, aby ustalić czy młoda kobieta zmarła z powodu błędu lekarskiego.

ZOBACZ TAKŻE: NOCNE STRAJKI POD WILLĄ KACZYŃSKIEGO. BUNT PRZECIWKO ZAKAZOWI ABORCJI

Informacja o śmierci Marii poruszyła Argentynę, a w szczególności środowisko ubiegające się o prawa do legalnej aborcji. Jak wskazuje gazeta „La Nacion”, śmierć aktywistki jest swego rodzaju paradoksem, ponieważ to właśnie czołową działaczkę uznano za pierwszą ofiarę legalnej aborcji.

Kiedy do mediów dotarła informacja, że działaczka proaborcyjna nie żyje, część internautów zwróciła uwagę, iż 23-latka zmarła przez wyznawane przez siebie przekonania. Ponadto powstał nowy hasztag o nazwie „zmarła za legalną aborcję”. Władze UCR wydały oficjalny komunikat w sprawie, zwracając uwagę na zaprzestanie szerzenia nienawiści oraz hejtu.

Więcej szacunku (…). Rozpowszechniane opinii na temat zdrowia i prywatnego życia Marii del Valle są formą stosowania przemocy przeciwko kobietom – czytamy w oficjalny oświadczeniu partii.

źródło: se.pl, twitter.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.