Majowe zaćmienie Księżyca – kiedy i gdzie zobaczymy zjawisko?

zaćmienie księżyca

Pod koniec maja, pierwszy raz od dwóch lat zobaczymy zaćmienie Księżyca. Niestety zjawisko nie będzie widoczne wszędzie, a na terenie Polski widoczna będzie również superpełnia. Poznajcie szczegóły!

Zaćmienie Księżyca w maju

Zaćmienie Księżyca to wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Mówimy o nim, kiedy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, który jest pełni. Wówczas Księżyc „wchodzi” w stożek cienia Ziemi, tworząc niesamowicie efektowne widowisko.

Zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce dokładnie 26 maja, o godz. 10:47 czasu środkowoeuropejskiego i będzie trwało 5 godzin 2 minuty. Z kolei całkowite zaćmienie będzie widoczne jedynie przez 14 minut. Majowe zjawisko to nie lada gratka dla fanów astronomii. Zobaczą je mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii, wysp Oceanii i Azji Południowo-Wschodniej. Jedynie częściowo zjawisko będzie widoczne na Alasce, Hawajach, w Kanadzie, Meksyku i Ameryce Środkowej i Południowej. Niestety na terenie Polski nie będzie ono widoczne, jednak nie ma się co martwić. Zamiast zaćmienia, Polacy ujrzą superpełnię, która zapewnia równie wspaniałe widowisko. Oznacza to, że Księżyc znajdzie się w perygeum, czyli punkcie znajdującym się najbliżej Ziemi. Ogromny, świecący Księżyc zobaczymy również 26 maja.

ZOBACZ TAKŻE: NA NIEBIE POJAWIŁ SIĘ DWA SŁOŃCA! CO WYDARZYŁO SIĘ NA ŚLĄSKU? [WIDEO]

Co ciekawe, pełnie Księżyca mają swoje specyficzne nazwy, w zależności od miesiąca, kiedy mają miejsce:

  • kwiecień – Różowa Pełnia Księżyca
  • maj – Pełnia Kwiatowego Księżyca
  • czerwiec – Truskawkowa Pełnia Księżyca
  • sierpień – Pełnia Księżyca Jesiotrów
  • wrzesień – Pełnia Księżyca Plonów
  • listopad – Pełnia Bobrzego Księżyca
  • marzec – Robaczywa Pełnia

A więc już za kilka tygodni będziemy świadkami Pełni Kwiatowego Księżyca. Warto zaznaczyć, że do obserwacji zjawiska nie potrzebujemy żadnych dodatkowych sprzętów. Warto jednak udać się na obserwację w ciemne miejsce, najlepiej z dala od miasta. Ponadto zjawisko będzie zdecydowanie lepiej widoczne na różnego rodzaju wzniesieniach i wzgórzach. Wiele osób zapewne będzie chciało sfotografować Księżyc, jednak trudno go dobrze uchwycić. Fotografowie radzą, aby nie wykonywać zdjęć w pełni, tylko w jej okolicach. Wówczas mamy większą szansę na odpowiednie uchwycenie zjawiska.

 

źródło: antyradio.pl, dziendobry.tvn.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.