Lech Kaczyński pojawi się na nowym banknocie – jego nominał zaskakuje!

Lech Kaczyński na banknocie

10 kwietnia miała miejsce 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Właśnie tego dnia prezes NBP zaakceptował projekt kolekcjonerskiego nominału. Okazuje się, że Lech Kaczyński pojawi się na nowym banknocie. Jego tytuł to „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”. Nominał, na którym znajdzie się podobizna tragicznie zmarłego prezydenta zaskakuje.

Wizerunek Lecha Kaczyńskiego na nowym banknocie

Nie tak dawno do obiegu wprowadzono nominał 500 zł, na którym widnieje król Jan III Sobieski. Co więcej już niebawem, bo w latach 2022-28 rozpoczną się prace nad banknotem 1 000 zł. Media informowały, że na najwyższym nominale znajdzie się wizerunek kobiety, jednak do tej pory nie wiadomo dokładnie, o kim mowa.

Okazuje się, że to koniec nowych banknotów. 10 kwietnia, czyli w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, prezes NBP Adam Glapiński oficjalnie zaakceptował wzór nominału 20 zł. Na banknocie pojawi się Lech Kaczyński. Będzie to wersja kolekcjonerska, a jego planowany, maksymalny nakład to 80 tys.

ZOBACZ TAKŻE: KONIEC ERY GOTÓWKI? CZY MONETY ZNIKNĄ Z OBIEGU?

Lech Kaczyński pojawi się na nowym banknocie. Głos w sprawie nowego projektu zabrał prezes NBP:

W 11. rocznicę tragedii smoleńskiej podpisałem banknot kolekcjonerski, poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, który zginął w tragicznych okolicznościach w Smoleńsku. Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego – jak myślę – dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi – poinformował prezes NBP.

Zapewne wielu z Was ciekawi, jak będzie wyglądał banknot. Jego tytuł to „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”, a portret prezydenta widnieje się na tle piastowskiego herbu Królestwa Polskiego. Poniżej wizerunku Kaczyńskiego jest napis: „Warto być Polakiem”. Na nominale znajduje się także podpis tragicznie zmarłego prezydenta.

 

źródło: nczas.com, businessinsider.com.pl, twitter.com
źródło zdjęcia: screen z kanału TVP Info 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.