Koniec z tanimi zakupami z Chin? Pojawi się nowy podatek

Koniec z tanimi zakupami

Polacy uwielbiają zakupy na stronach takich jak AliExpress, Wish, Amazon czy eBay. Już wkrótce może okazać się, że to koniec z tanimi zakupami. Z nowych wymogów wynika, że już wkrótce pojawi się podatek od paczek zagranicznych, niezależny od ich wartości. Projekt przygotowało Ministerstwo Finansów. Większość nowych regulacji ma wejść w życie 1 lipca 2021 roku.

Czy to koniec z tanimi zakupami z Chin?

Szykują się spore zmiany, które z pewnością uderzą nie tylko w fanów tanich, zagranicznych zakupów, ale także przedsiębiorców, którzy często sprowadzają towar zza granicy. Jak się okazuje, projekt nowelizacji ustawy o zmianie podatku od towarów i usług zakłada uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. W opracowaniu zamieszczonym w wykazie prac legislacyjnych czytamy:

Konieczność zmiany ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (…), wynika z obowiązku implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych dotyczących tzw. pakietu VAT e-commerce.

Zmiana ma wynikać także z niezadowalającej efektywności poboru podatku VAT. W związku z tym Ministerstwo Finansów przygotowało nowy projekt. Według autorów wprowadzenie zmian wynika również z tego, iż sprzedaż jest często prowadzona przez bardzo liczną grupę przedsiębiorców nieposiadających siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Unii Europejskiej. 

ZOBACZ TAKŻE: OD DZIŚ OBOWIĄZUJE AUTOMATYCZNA KWARANTANNA. NA CZYM POLEGA?

Izba Gospodarki Elektronicznej zaproponowała, aby poczta jak i kurierzy pobierali opłatę podczas wydawania adresatowi paczki spoza Unii Europejskiej, szczególnie z Chin. Reasumując, produkty kupowane z takich stron jak na przykład AliExpress, Wish, Amazon czy eBay już od 1 lipca 2021 roku będą droższe o naliczany podatek.

Warto przypomnieć, że chiński serwis AliExpress czy Alibaba z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Co więcej, badania pokazują, że Polacy coraz częściej wybierają zakupy internetowe od stacjonarnych. W przypadku Aliexpress najczęściej kupują produkty z takich kategorii jak: elektronika użytkowa, motoryzacja, sprzęt gospodarstwa domowego, moda damska, uroda, pielęgnacja oraz biżuteria.

źródło: polsatnews.pl, www.gsmmaniak.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.