Od dziś obowiązuje automatyczna kwarantanna. Na czym polega?

automatyczna kwarantanna

Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, że już od dziś obowiązuje automatyczna kwarantanna. Polega ona na tym, że osoby mieszkające z chorym na Covid-19 nie muszą czekać na telefon z sanepidu, tylko same poddać się kwarantannie. 

Nowe rozporządzenie w sprawie Covid-19

W ubiegły piątek minister zdrowia poinformował, że mieszkając z osobą, u której wykryto koronawirusa, nie należy czekać na informacje i telefon od sanepidu. Dotychczas kwarantannę rozpoczynano dopiero po telefonie. Okazuje się, że zapadła decyzja, aby kwarantanna miała charakter automatyczny. W poniedziałkowy wieczór rząd opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie. Wynika z niego, że osoba mieszkająca lub prowadząca wspólne gospodarstwo z chorym na Covid-19 musi poddać się automatycznie kwarantannie. Ma ona trwać od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do „upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji” przez zakażonego domownika.

Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna – poinformował Niedzielski.

Rozporządzenie weszło w życie 3 listopada.


ZOBACZ TAKŻE: MASOWE SZCZEPIENIA NA COVID-19. POLSKA NIEDŁUGO PRZEDSTAWI PLAN 

Przypomnijmy, że sytuacja w naszym kraju wciąż jest niepokojąca. Tylko w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 19 tys. nowych przypadków.

Reasumują, na całym świecie odnotowano prawie 47 mln przypadków chorych na Covid-19, z czego ponad 1,2 mln to ofiary śmiertelne. W dalszym ciągu kraje z największą ilością chorych to Stany Zjednoczone, Indie, Brazylia, Rosja i Francja. Tylko w Polsce potwierdzono 414 844 przypadków, przy czym 6 102 osób zmarło. 

źródło: rmf24.pl, nczas.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.