Kombajn na autostradzie A1 – wideorejestrator pokazał 21 km/h

Kombajn na autostradzie

Kombajn na autostradzie A1! Na częstochowskim odcinku drogi doszło to niebywale niebezpiecznej sytuacji. Kierowca kombajnu zbożowego postanowił wjechać na autostradę! Pojazd zajmował więcej niż jeden pas, a ponadto jechał z prędkością od 18 do 21 km/h. Do wypadku nie doszło tylko i wyłącznie dzięki zachowaniu przez pozostałych uczestników ruchu szczególnej ostrożności. 

Kombajn na autostradzie A1

Jeden z patroli Komisariatu Autostradowego Policji z Gliwic otrzymał zgłoszenie o niebywałym wydarzeniu. Kierowca poruszający się autostradą A1 poinformował służby, że po jezdni porusza się kombajn zbożowy. Funkcjonariusze w zaledwie kilka minut zjawili się na miejscu i nie mogli uwierzyć własnym oczom. Niezwłocznie zatrzymali kierowcę maszyny rolniczej, który mówił, że nie wiedział o zakazie poruszania się tego typu maszynami. Niestety tłumaczenie się brakiem wiedzy na nic się zdało. Policja eskortowała go do najbliższego zjazdu.

Warto zauważyć, że pojazd mimo, iż poruszał się pasem awaryjnym, znacznie wykraczał poza jego szerokość. To niezwykle niebezpieczne. Żeby tego było mało, wideorejestratory odnotowały, że kombajn poruszał się z prędkością od 18-21 km/h, stwarzając ogromne zagrożenie na drodze. 

ZOBACZ TAKŻE: ŻNIWA MIĘDZY BLOKAMI – NIECODZIENNY WIDOK W LUBLINIE

Warto przypomnieć, że art. 2 pkt. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym informuje, iż po autostradach mogą poruszać się wyłącznie pojazdy samochodowe, których konstrukcja umożliwia rozwinięcie co najmniej 40 km/h. Dotyczy to także motocykli i samochodów ciągnących przyczepę. Nie należy także zapominać o maksymalnej, dopuszczalnej prędkości, która wynosi 140 km/h.

Kierujący kombajnem został ukarany mandatem karnym, a ponadto sprawę skierowano do sądu. 

Tylko dzięki czujności wszystkich wyprzedzających nie doszło do wypadku. O sprawie rozstrzygnie sąd, do którego zostanie skierowany wniosek o ukaranie kierującego kombajnem. Mundurowi oczywiście udzielili pomocy i przeprowadzili bezpieczny pilotaż pojazdu do najbliższego zjazdu z autostrady – poinformowała policja.

Warto także wspomnieć, że szykują się zmiany odnośnie maksymalnej, dopuszczalnej prędkości na polskich autostradach. Unia Europejska planuje bowiem obniżyć ją do 80 km/h. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

źródło: autokult.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.