Kim Dzong Un zapowiedział rozbudowę arsenału broni jądrowej – słowa przywódcy budzą wiele obaw

Kim Dzong Un

Ponad dekadę temu Kim Dzong Un objął rządy w Korei Północnej. Przez 10 lat władca komunistycznego kraju skupił się głównie na rozwoju militarnym, w tym broni jądrowej. Będziemy nadal podejmować w przyspieszonym tempie kroki w celu wzmocnienia i rozwoju potencjału nuklearnego naszego narodu – zapowiedział Kim Dzong Un w ostatnim przemówieniu.

Kim Dzong Un władcą komunistycznego kraju

Kim Dzong Un objął władzę w Korei Północnej po śmierci Kim Dzong Ila. Oficjalne objęcie rządu miało miejsce 29 grudnia 2011 roku. Minęło więc ponad 10 lat, od kiedy państwem komunistycznym rządzi jeden z najbardziej bezwzględnych dyktatorów na świecie.

Przez ostatnią dekadę w Korei Północnej zaszło wiele zmian. Przywódca skupił się głównie na rozwoju militarnym kraju, nie zważając na pogarszające się warunki życia obywateli. Ponadto pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno. Obecnie Korea Północna zmaga się z potężnym kryzysem głodowym. Swego czasu władze poleciły obywatelom, by na własną rękę zająć się uprawą warzyw i owoców, ponieważ w kraju brakuje pożywienia.

ZOBACZ TAKŻE: NIEPOKOJĄCE NAGRANIE Z WŁADIMIREM PUTINEM – UWAGĘ PRZYKUWA TWARZ PRZYWÓDCY ROSJI

Rozbudowa arsenału nuklearnego

Przemówienie Kim Dzong Una z okazji 10. rocznicy panowania budzi wiele kontrowersji. Dyktator zwrócił wówczas uwagę na wojsko, żołnierzy, a także pozostałych obywateli, którzy powinni być w stałej gotowości, by bronić swojego kraju i władcy. Zaznaczył, że lud powinien być gotowy, by oddać życie za kraj.

Musicie stać się fortecą nie do zdobycia i kuloodpornym murem, oddanie broniąc nawet za cenę własnego życia – napisano w „Rodong Sinmun”.

Ponadto podczas uroczystej defilady wojskowej w Pjongjangu, zorganizowanej z okazji 90. rocznicy powstania koreańskiej armii ludowej, Kim Dzong Un ponownie zabrał głos. Tym razem skupił się na broni jądrowej, której arsenał pragnie zwiększyć. 

Będziemy nadal podejmować w przyspieszonym tempie kroki w celu wzmocnienia i rozwoju potencjału nuklearnego naszego narodu. (…) W związku z burzliwym kontekstem politycznym i militarnym oraz różnymi nadchodzącymi kryzysami… będziemy dalej zwiększać naszą siłę w najszybszym możliwym tempie  – zapowiedział Kim Dzong Un, cytowany przez państwową agencję KCNA.

 

źródło: PAP, RMF24, zdjęcie – Pixabay

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.