Katarzyna Łaniewska nie żyje – zmarła w wieku 87 lat

Katarzyna Łaniewska nie żyje

Katarzyna Łaniewska nie żyje, zmarła w wieku 87 lat. Informację o śmierci przekazał Związkowi Artystów Scen Polskich wnuk aktorki, natomiast poinformowała o tym rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, Anita Czerwińska. Aktorka znana była z takich produkcji jak „Plebania”, „Czterdziestolatek” czy „Smoleńsk”. Zmarła w swoim domu w Łodzi. 

Katarzyna Łaniewska nie żyje

Katarzyna Łaniewska znana jest z takich produkcji jak „Smoleńsk”, „Plebania”, „Czterdziestolatek”, „Gruby” czy „Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3”. Pracowała również na planie czwartej części filmu. O śmierci aktorki poinformowała posłanka PiS – Anita Czerwińska. W poście na Twitterze napisała:

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze. R.I.P.

 

ZOBACZ TAKŻE: DIEGO MARADONA NIE ŻYJE! ZNANA NIEOFICJALNA PRZYCZYNA ŚMIERCI!

Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 roku w Łodzi. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Lista produkcji, w których zagrała jest naprawdę imponująca. Była związana z Teatrem Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum w Warszawie. Ponadto była laureatką wielu nagród, m.in. Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymała również Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”. Dwa tygodnie przed śmiercią otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

Co ciekawe, Łaniewska wzięła udział w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. Wystartowała jako bezpartyjna kandydatka do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Otrzymała wówczas prawie 100 tys. głosów. Regularnie angażowała się również w popieranie działań PiS.

Jak poinformował wnuk aktorki, Katarzyna Łaniewska zmarła w swoim domu w Łodzi.

 

źródło: twitter.com, polsatnews.pl, kultura.onet.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.