Jakie tajemnice skrywa Wuhan? Dziennikarze BBC nie wpuszczeni do miasta!

tajemnice skrywa Wuhan

Pod koniec 2019 roku oczy całego świata skierowały się na Wuhan – chińskie miasto, w którym odnotowano pierwsze przypadki tajemniczej i śmiercionośnej choroby. Wirus w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenił się na całym świecie, zmieniając bieg historii. Po wielu miesiącach od pojawienia się choroby dziennikarze BBC postanowili odwiedzić chińskie miasto. Jakie tajemnice skrywa Wuhan?

Jakie tajemnice skrywa Wuhan?

Na początku należy cofnąć się do 2012 roku, kiedy 6 pracowników kopalni miedzi zachorowało na tajemniczą chorobę. 3 z nich zmarło. Ich śmierć nabrała nowego znaczenia podczas pandemii koronawirusa. W szybie kopalni znajdowały się bowiem nietoperze, jednak chińskie władze skutecznie uniemożliwiają zbadanie sprawy. Przekonała się o tym ekipa z BBC, która postanowiła odwiedzić Wuhan. Funkcjonariusze policji w cywilnych ubraniach i w nieoznakowanych samochodach podążali za dziennikarzami. Robili to nawet, kiedy ci postanowili zawrócić. Nagle na ich drodze pojawiła się rzekomo „zepsuta” ciężarówka, która uniemożliwiła im dalszą podróż. Jak się później okazało, została ustawiona zaledwie kilka minut przed ich przyjazdem. Zdjęcie z tego wydarzenia możecie zobaczyć poniżej: 

tajemnice skrywa Wuhan

ZOBACZ TAKŻE: WYCIEKŁY TAJNE CHIŃSKIE DOKUMENTY DOTYCZĄCE KORONAWIRUSA – CO DZIAŁO SIĘ W WUHAN?

Wielu naukowców widzi powiązanie między chorobą pracowników kopalni, a pandemią koronawirusa, jednak pamiętajmy – to są Chiny, a dojście do prawdy nie jest proste. Zdaje się, że Wuhan skrywa sporo tajemnic. Sprawą zainteresowało się więc WHO, jednak dochodzenie jest skutecznie utrudniane. Część badaczy wykluczyło opcję celowego rozprzestrzenienia wirusa, natomiast zwróciło uwagę na wkraczanie człowieka w siedlisko dzikiej przyrody.

Jakie tajemnice skrywa Wuhan? Warto w tym temacie wspomnieć o prof. Shi Zhengli, zwaną „chińską batwoman”, która w 2003 roku odkryła chorobę, która zabiła ponad 700 osób. Choroba ta była prawdopodobnie spowodowana wirusem pochodzącym od gatunku nietoperza mieszkającego w jaskini w prowincja Yunnan. Ponadto, próbki pobrane od nietoperzy były badane właśnie w laboratorium w Wuhan – pierwszym mieście spustoszonym przez koronawirusa. 

Nowe wirusy, które odkryliśmy są tak naprawdę tylko wierzchołkiem góry lodowej. Jeśli chcemy chronić ludzkość przed nowymi wirusami i wybuchem drugiej epidemii, musimy prowadzić badania i poznawać te wirusy przenoszone przez dzikie zwierzęta, aby wcześnie o nich ostrzegać – powiedziała w jednym z wywiadów Shi Zhengli.

Omawiając ten temat należy zaznaczyć, że wycieki wirusów z chińskich laboratorium miały już miejsce w przeszłości. Przykładowo wirus Sars dwukrotnie wyciekł z Narodowego Instytutu Wirusologii w Pekinie w 2004 roku.

Jakie jeszcze tajemnice skrywa Wuhan?

źródło: bbc.com, scientificamerican.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.