Iran buduje bombę atomową, łamiąc porozumienie nuklearne

Iran buduje bombę atomową

Iran buduje bombę atomową, mimo zawartego porozumienia nuklearnego w 2015 roku z Zachodem. Pakt nie jest już aktualny, ponieważ władze Teheranu otwarcie ogłosiły wzmożenie prac dotyczących konstrukcji własnej bomby atomowej. O niebezpiecznej sytuacji poinformował Matthew Karnitschnig z POLITICO.

Unia Europejska pod rosnącą presją

W 2015 roku Iran podpisał z Zachodem porozumienie nuklearne, które było kluczowym elementem wspólnej dyplomacji. Partia amerykańskich Republikanów od samego początku była przeciwna umowie, ponieważ nie wierzy, że pakt jest w stanie powstrzymać władze Teheranu przed możliwością stworzenia broni nuklearnej. Z tego też powodu Stany Zjednoczone nałożyły na Iran sankcje związane m.in. z wydobyciem uranu.

Mimo to, Unia Europejska wciąż zachęcała firmy do współpracy z krajem. Ponadto, starała się stworzyć również nowy, międzynarodowy system płatności, aby firmy te mogły działać, nie naruszając przy tym amerykańskiego prawa. Przez wiele miesięcy europejscy przywódcy próbowali zneutralizować problem. Składali regularnie retoryczne zapewnienia, że wciąż chcą respektować układ, który sukcesywnie ulegał zniszczeniu. Na ten moment oficjalnie ogłoszono, że Iran buduje bombę atomową.

ZOBACZ TAKŻE:PODCZAS PROTESTÓW W IRANIE ZGINĘŁO PONAD 140 OSÓB

Jak powstrzymać Iran przed budowaniem broni nuklearnej?

Oprócz Unii Europejskiej do porozumienia przyłączyły się Niemcy, Francja oraz Wielka Brytania. W ramach układu, Unia może powołać się na klauzulę przewidującą procedurę rozstrzygania sporów, co może w konsekwencji doprowadzić Europę do nałożenia sankcji – co uczyły już Stany Zjednoczone. Warto wspomnieć, że w 2021 roku odbędą się wybory w Stanach Zjednoczonych jak i Iranie. Istnieje szansa, że nowi rządzący zmienią podejście do spraw związanych z bronią nuklearną.

„Sytuacja eskalowała już w takim stopniu, że przekroczyliśmy punkt, do którego Europejczycy mogli działać skutecznie. Powinni byli podjąć działania dawno temu” – mówi Sascha Lohmann, analityk doradzający niemieckim władzom. Dodatkowo, szereg wykroczeń Iranu przeciw warunkom paktu irańskiego, np. prace nad wzbogacaniem uranu ponad ustalony limit, zmuszają Europę do przemyśleń.

Warto również wspomnieć, o rzekomych prowokacjach Iranu. Mianowicie domniemanych atakach na tankowce w Zatoce Perskiej, czy też zbombardowaniu rafinerii w Arabii Saudyjskiej. 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.