Hiszpania chce chronić kobiety w nocnych autobusach

Hiszpania chce chronić kobiety w nocnych autobusach

Hiszpania chce chronić kobiety podczas nocnych podróży komunikacją miejską. Władze Grenady na południu kraju ogłosiły, że autobusy mają kursować do miejsc dogodnych dla pasażerek. W grudniu podobny projekt zostanie uruchomiony również w kilku miastach aglomeracji Madrytu. Pomysł ma zapobiec ogromnej pladze przemocy wobec kobiet.

Przemoc wobec kobiet

Hiszpania boryka się z ogromnym problemem przemocy wobec kobiet. Z relacji policji wynika, że średnio trzy kobiety dziennie są ofiarami przemocy, głównie na tle seksualny. W lutym 2018 roku władze nakazały kierowcom komunikacji miejskiej zwracać większą uwagę na wysiadające z pojazdów kobiety. Kierowcy zobowiązani byli do zatrzymywania pojazdu tylko wtedy, kiedy mieli pewność, że pasażerce po wyjściu z autobusu nie będzie groziło niebezpieczeństwo. 

ZOBACZ TAKŻE: PUTIN NAJBOGATSZY NA ŚWIECIE? SPRAWĘ BADA HARVARD POLITICAL REVIEW

W poniedziałek obchodzono Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Właśnie wtedy władze ogłosiły nowy projekt, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo. Przedstawicie władz Grenady – Cesar Diaz poinformował, że w nocnych autobusach na terenie miasta pasażerki będą mogły prosić kierowców o zboczenie z trasy i opuszczenie komunikacji miejskiej w dogodnych dla nich miejscach. Kobiety muszą jednak zgłosić wybrane miejsce niezwłocznie po wejściu do autobusu. Diaz dodał: „Musimy skończyć z plagą przemocy wobec kobiet, przejawiającej się na różne sposoby. Nasza inicjatywa jest konkretną odpowiedzią służącą ich ochronie.”

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.