Inwazja Rosji na Ukrainę – co dzieje się na granicy polsko-ukraińskiej? Nowe informacje z konferencji MSWiA

Konferencja MSWiA

Atak Rosji na Ukrainę niewątpliwie przełożył się na napływ naszych wschodnich sąsiadów do Polski. W całej Ukrainie został wprowadzony stan wojenny. W związku z zaistniałymi sytuacjami, na granicy polsko-ukraińskiej powstały obozy dla uchodźców. Szef MSWiA Paweł Szefernaker zapowiedział pomoc dla obywateli Ukrainy.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Zgodnie z zapowiedziami licznych ekspertów, doszło do zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę. Do inwazji doszło nad ranem 24 lutego 2022 roku. W sieci pojawiły się liczne nagrania obrazujące skalę ataków. Na ten moment liczba ofiar oscyluje koło kilkudziesięciu.

Rosyjskie wojska wkroczyły na teren Ukrainy od strony obwodów: charkowskiego, czernihowskiego i ługańskiego oraz od strony Białorusi. Ludność została ewakuowana do schronów. Przestrzeń powietrzna Ukrainy zamknięta. Obecnie trwa również masowe puszczanie Kijowa przez ludność, natomiast Polska szykuje się do przyjęcia naszych wschodnich sąsiadów.

ZOBACZ TAKŻE: PRZERAŻAJĄCE PRZEMÓWIENIE PUTINA: „KTOKOLWIEK PRÓBUJE NAM PRZESZKADZAĆ”

Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker zapowiedział pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów uciekających przed wojną. Z informacji wynika, że w ciągu najbliższych godzin ma powstać 8 punktów znajdujących się wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej, w której pomoc otrzymają Ukraińcy. Na teren naszego kraju zostaną również wpuszczone dzieci nie posiadające dokumentów.

Uruchomiono także specjalną infolinię, za pośrednictwem której będzie udzielana pomoc cudzoziemcom. Ponadto zwiększono ilość osób zasiadającą pod telefonami, dlatego udzielenie pomocy powinno odbywać się sprawniej. Działa także rządowa strona ua.gov.pl, na której uchodźcy znajdą informacje dotyczące spraw cudzoziemców.

Podczas konferencji prasowej, MSWiA poinformowało, że ruch graniczny odbywa się normalnie. Straż Graniczna przygotowana jest na wzmożony ruch w stronę Polski.

„W ciągu najbliższych paru godzin w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstaną punkty recepcyjne” – poinformował wiceszef MSWiA.

MSWiA zapowiedziało, że pomoc otrzyma największa możliwa liczba osób.

źródło: tvn24.pl, twitter.com, zdjęcie – Twitter MSWiA

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.