IHU – nowy wariant koronawirusa! Co na ten moment o nim wiadomo?

ihu nowy wariant

IHU – nowy wariant koronawirusa! To już kolejny po Delcie i Omikronie wariant wirusa, o którym robi się głośno. Sensacyjne wieści o odkryciu nowej mutacji podaje portal RMF24.pl. IHU odkryto w grudniu we Francji, a konkretniej rzecz ujmując – nieopodal Marsylii. Francuscy specjaliści ostrzegają, że kolejny już wariant jest odporniejszy na szczepionkę i bardziej zakaźny niżeli „wyjściowa wersja wirusa”. Ale czy może wyprzeć Omikron? Co na ten moment wiadomo o mutacji IHU?

IHU – nowy wariant koronawirusa! Co na ten moment o nim wiadomo?

Choć cały świat w kontekście pandemii żyje teraz wariantem Omikron – pojawiają się sensacyjne doniesienia prosto z Francji. Zdaniem tamtejszych naukowców, odkryto tam kolejną już, nową mutację koronawirusa. Na ten moment nazwano ją IHU. O wszystkim w polskich mediach pisze portal RMF24.pl. Za granią temat nowego wariantu z Francji poruszył „Daily Mail”.

RMF podaje, że IHU wykryto po raz pierwszy niedaleko Marsylii. Stało się to 10 grudnia, a zakażeni mieli być pacjenci z miasta Forcalquier w departamencie Alpy Górnej Prowansji w Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU). Miasto o którym mowa, znajduje się około 100 kilometrów od Marsylii.

Co w chwili obecnej wiadomo o mutacji IHU? Badający go naukowcy podają, jak mogą działać na niego szczepionki oraz czy jest bardziej zakaźny. Niestety, pierwsze ustalenia nie napawają optymizmem.

ZOBACZ TAKŻE: MARCIN NAJMAN ZAPEWNIA, ŻE W 2022 ROKU ZAKOŃCZY SPORTOWĄ KARIERĘ, PO CZYM WYZWAŁ NA POJEDYNEK PRAWDZIWĄ LEGENDĘ

Ustalenia naukowców – wariant IHU bardziej zakaźny i bardziej odporny na szczepionki

Jak wcześniej wspomniano, pierwsze ustalenia nie napawają optymizmem. W RMF24.pl czytamy, że zdaniem naukowców odkryty niedawno we Francji wariant jest bardziej zakaźny. Dodatkowo mutacja IHU ma być bardziej odporna na szczepionki.

Portal RMF24.pl przytacza następujące wnioski uczonych:

Szczep posiada 46 mutacji, co czyni go bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźnym niż oryginalny wirus.

Niejako jednak uspokajają, porównując go do Omikronu:

Niewiele wskazuje na to, że wypiera on dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60 procent przypadków we Francji

Mówi się, że jak dotąd potwierdzono 12 przypadków zakażenia IHU.

źródło: RMF24.pl, Daily Mail

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.