Grozi nam twindemia! Komisarz UE ostrzega przez nowym niebezpieczeństwem

Grozi nam twindemia

Grozi nam twindemia! Eksperci ostrzegają, że rozpoczyna się sezon grypowy, co w połączeniu z pandemią koronawirusa może przynieść katastrofalne skutki. Okazuje się, że u osób chorych jednocześnie na te dwie choroby ryzyko zgonu jest dwukrotnie większe. 

Grozi nam twindemia!

Z najnowszych danych wynika, że w ostatniej dobie padła rekordowa ilość zakażeń koronawirusem nie tylko w naszym kraju, ale także Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Warto zaznaczyć, że do tej pory odnotowano aż 32 266 914 przypadków, z czego 983 720 to ofiary śmiertelne. Najbardziej niepokojąca sytuacja jest jednak w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Brazylii i Rosji. We Francji w czwartek ilość zakażeń w ciągu doby przekroczyła 16 tys., a dzień wcześniej wyniosła ponad 13 tys. W Hiszpanii liczba dobowych zakażeń przekroczyła już 10 tys., podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Niestety nie zapowiada się, aby sytuacja w najbliższym czasie uległa poprawie.

ZOBACZ TAKŻE: NOWY REKORD ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE! RAPORT MINISTERSTWA ZDROWIA

Wielkimi krokami zbliża się sezon grypowy, a to nie wróży nic dobrego. Zachorowanie na dwie choroby jednocześnie zdecydowanie zwiększa ryzyko zgonu. Potwierdzają to badania ekspertów z Public Health England. Wynika z nich, że w Anglii hospitalizowani pacjenci z koronawirusem oraz wirusem grypy umierali ponad dwukrotnie częściej, niż chorzy na jedną z chorób.

Jeśli nic się nie zmieni, a na razie nic na to nie wskazuje, wraz z nadejściem grypy sezonowej jesienią i zimą może rozwinąć się twindemia COVID-19 oraz grypy (…) Jesteśmy w decydującym momencie – ostrzega komisarz EU ds. zdrowia.

Jak informuje „BBC News”, przeanalizowano prawie 20 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano jednocześnie koronawirusa i grypę. Okazuje się, że w przypadku wystąpienia u chorego grypy oraz COVID-19 w pierwszych czterech miesiącach tego roku ryzyko zgonu było ponad dwukrotnie większe, niż wśród chorych cierpiących jedynie na COVID-19.

W Europie co roku odnotowuje się od 4 do 50 mln zakażeń grypą sezonową. Ponadto, co roku uśmierca od 15 tys. do 70 tys. Europejczyków. 

źródło: polsatnews.pl, tvnmeteo.tvn24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.