Google zapłaci rekordową karę – przetwarzanie danych nieletnich

Ostatnio problem z przetwarzaniem danych osobowych w mediach społecznościowych czy innych serwisach, staje się już codziennością. Jak podają liczne serwisy, Google zapłaci rekordową karę właśnie za ten proces, który dotyczy nieletnich użytkowników YouTube’a. Więcej informacji znajdziecie poniżej.

Facebook też zagrożony karą

Niedawno pisaliśmy o tym, że na Facebooka została nałożona kara w wysokości…. 5 miliardów złotych. To z pewnością ogromna kwota pieniędzy, a wszystko przez zobowiązanie, które złamano. Federalna Komisja Handlu zarzuciła portalowi przetwarzanie danych zewnętrznym firmom, na co nie mieli oczywiście zgody. Więcej przeczytacie w tym artykule.

Problem niestety pojawił się również na innej platformie. Mowa o YouTube.

Google zapłaci rekordową karę?

Kolejny raz swój udział ma Federalna Komisja Handlu i tym razem też chodzi o nielegalne przetwarzanie danych. Jak podają Wirtualne Media, w kwietniu tego roku pojawiły się pierwsze skargi co do polityki Google. Między innymi od organizacji pozarządowych, chroniących dane w Internecie. Mianowicie, chodziło o niedopilnowanie spraw związanych ze zgodami od opiekunów nieletnich użytkowników serwisu YouTube.

Zebranie informacji miało na celu bardziej precyzyjne dobieranie reklam do wieku. Jednak zrobiono to niezgodnie z obowiązującą ustawą w USA, stąd cały proces. W związku z tym, Federalna Komisja Handlu wyznaczyła dla Google karę w wysokości 170 milionów dolarów! To zdecydowanie mnie niż ta, dla Facebooka, jednak obydwie sprawy są bardzo poważne.

Po pół roku udało się dojść do ugody, jednak całą sprawę musi zaakceptować sąd federalny w Waszyngtonie.

youtube ile kosztuje

 

Wcześniej wspomniane organizacje pozarządowe uważają, że wartość kary jest zbyt niska porównując ją do rocznych przychodów Google. Porównują to do nagrodzenia firmy za nielegalne przetwarzanie danych i że niczym to nie przypomina kary za działania niezgodne z prawem. Cała sprawa jest dosyć głośna, gdyż piszą o tym portale na całym świecie. Niestety coraz częściej spotykamy się z nielegalnymi próbami przetwarzania danych osobowych.

 

 

 

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.