Rekordowa kara dla Facebooka: to ogromna suma pieniędzy!

Już od pewnego czasu media spekulowały nad tym, że istnieje prawdopodobieństwo nałożenia kary na popularny serwis społecznościowy. Jednak do mediów trafiła informacja, o oficjalnej decyzji w tej sprawie. Rekordowa kara dla Facebooka: Federalna Komisja Handlu podjęła decyzję. W związku z tym, muszą naszykować konkretną sumę pieniędzy.

W skrócie:
• największa kara dla Facebooka
• kolejne zmiany

Rekordowa kara dla Facebooka

Okazuje się, że wszelkie wcześniejsze podejrzenia w sprawie kary dla najpopularniejszego serwisu społecznościowego, okazały się prawdą. Federalna Komisja Handlu podjęła decyzję o nałożeniu sporej kwoty pieniędzy. Sporej, ponieważ mowa o 5 miliardach dolarów. Z pewnością to szokujące liczby. Wszystko przez sposób, w jaki Facebook wykorzystywał dane osobowe.


Dlaczego mowa o takiej sumie pieniędzy? Wszystko przez złamanie zasad, które Facebook zawarł w ramach ugody z Federalną Komisją Handlu w 2012. Serwis zobowiązał się wtedy, że bez zgody nie podejmie się przekazania danych użytkowników zewnętrznym firmom. Co ciekawe, jest to największa kara nałożona na jakąkolwiek spółkę. Problem związany z firmą Cambridge Analytica, kiedy z Facebooka wyciekło prawie 80 milionów danych użytkowników.

W oświadczeniu Federalnej Komisji Handlu można przeczytać, że wysokość tej kary jest prawie 20 razy większa od najwyższej wcześniejszej. 

Szykują się zmiany

Wykorzystywanie danych to ciągły problem wśród serwisów, dlatego podjęte zostały pewne kroki. Facebook będzie musiał powołać sztab ludzi, aby zajęli się ochroną prywatności użytkowników. Wiceprezes zapowiedział, że będzie to zasadnicza zmiana w formie pracy zespołu. Dlatego też, Federalna Komisja Handlu przygotowała zmiany, które muszą wejść w życie. Między innymi chodzi o stworzenie nowego programu, który zadba o bezpieczeństwo danych. Dodatkowo, zakaz o podawanie haseł do skrzynki pocztowej podczas procesu rejestrowania do serwisu. To samo dotyczy numeru telefonu.

Zwiększony zostanie również nadzór nad aplikacjami innych firm. To tylko niektóre zmiany, które mają zostać wprowadzone. Jesteśmy ciekawi jak rozwinie się sytuacja.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.