Gdzie powstaną szpitale polowe? Przedstawiamy listę miast i obiektów

Gdzie powstaną szpitale polowe

Ministerstwo zdrowia zapowiedziało kolejne kroki w walce z koronawirusem. Gdzie powstaną szpitale polowe? Okazuje się, że pojawią się w każdym mieście wojewódzkim. Wynika to z nieustannie wzrastającej liczby nowych przypadków zachorowań na Covid-19. Potwierdzono także spekulacje mediów o budowie szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie.

W pierwszej kolejności województwa z najgorszą sytuacją

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia, Adam Niedzielski przedstawili plan budowy tymczasowych szpitali w każdym województwie. Ich celem jest zwiększenie ilości dostępnych łóżek. Premier zaznaczył, że w pierwszej kolejności powstaną one w województwach: mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim.

W pierwszej kolejności analizujemy puste budynki po szpitalach bądź hale wystawowe. Mamy bardzo dokładny przegląd infrastruktury, który był robiony przez cały weekend przez wojewodów i dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ – wskazał minister zdrowia.

Padła również decyzja o zaangażowaniu szpitali prywatnych. 21 października przedstawiona zostanie lista włączonych do projektu placówek medycznych, dzięki którym do wykorzystania będzie 1000 nowych łóżek dla pacjentów.

ZOBACZ TAKŻE: WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – JEST DECYZJA RZĄDU W SPRAWIE DODATKOWEGO WOLNEGO DNIA OD PRACY

Gdzie powstaną szpitale polowe?

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk potwierdził nieoficjalną dotąd informację, że pierwszy tymczasowy szpital powstanie na Stadionie Narodowym. Pomieści on nawet 500 łóżek. W razie potrzeby, w stolicy rozważane jest także wykorzystanie infrastruktury hali Torwar. Podobna placówka medyczna miała powstać w Atlas Arenie w Łodzi, jednak po wizytacji Ministerstwa Obrony Narodowej, wybrano halę Expo. W Wielkopolsce tymczasowy szpital powstanie w Międzynarodowych Targach Poznańskich. Informację tą potwierdził prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak. W Krakowie oraz Gdańsku pod uwagę brane są tamtejsze hale Expo. Wrocławska Hala Stulecia także spełnia wszystkie wymagania. Na Śląsku wciąż nie zapadła decyzja. Tymczasowym szpitalem może zostać również katowicki Spodek lub Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Rzeczniczka prasowa Miasta Opole poinformowała, że na opolszczyźnie sprawdzić się może Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. W innych wojewódzkich miastach samorządy wciąż współpracują z rządem, celem wybrania idealnego obiektu.

źródło: tvn24.pl, onet.pl, pomorskie.eu

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.