Wszystkich Świętych – jest decyzja rządu w sprawie dodatkowego dnia wolnego od pracy

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami, a wraz z uroczystością rodzi się wiele pytań o obowiązujące zasady. W ubiegłym tygodniu pojawił się pomysł, aby wprowadzić dodatkowy dzień wolny od pracy. Miałoby to na celu uniknięcie tłumów na cmentarzach, a co za tym idzie – zmniejszenie możliwości zarażeniem się koronawirusem. Jak jest decyzja rządu?

Wszystkich Świętych – jest decyzja w sprawie dodatkowego wolnego dnia

Święto wszystkich zmarłych to czas, kiedy na cmentarzach pojawia się mnóstwo osób. To spore ryzyko zwiększenia się ilości chorych. Jeszcze niedawno pojawiały się spekulacje na temat zamknięcia cmentarzy, jednak pomysł ten szybko odrzucono. Jak poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller:

W tej chwili w rządzie nie ma dyskusji nad tym, czy na przełomie października i listopada zamknąć cmentarze. Wolałbym, abyśmy w tym czasie po prostu byli bardzo ostrożni, ale by te spotkania przy grobach bliskich jednak się odbywały.

Głos w sprawia zabrał również rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bondar, który zaapelował do ludzi, aby w miarę możliwości rozłożyć odwiedzanie grobów na kilka dni.

W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć – mówił Jan Bondar.

ZOBACZ TAKŻE: JAROSŁAW KACZYŃSKI NA KWARANTANNIE – MIAŁ KONTAKT Z OSOBĄ ZAKAŻONĄ KORONAWIRUSEM

W tym roku Wszystkich Świętych wypada w niedzielę. Pojawił się więc pomysł, aby ustanowić dodatkowe dni wolne od pracy i uniknąć tłumów na cmentarzach. Z drugiej zaś strony dłuższe wolne od pracy może spowodować dodatkową migrację ludności jak i spotkania, a to przyniosłoby zapewne odwrotny skutek od zamierzonego.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, że rząd nie zgodził się na wprowadzenie dodatkowego wolnego dnia w poniedziałek 2 listopada.

W naszej opinii zwiększyłoby to liczbę interakcji społecznych, które są katalizatorem rozprzestrzeniania się wirusa; takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów, do podróżowania, a realizujemy strategię „zostań w domu”. (…) Namawiamy wszystkich, ale przede wszystkim seniorów, aby nie kumulować tych wizyt 1 listopada, tylko starać się je rozkładać w tygodniu poprzedzającym i następującym po 1 listopada – dodał Niedzielski

źródło: rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.