Facebook i Instagram znikną z Unii Europejskiej? Niepokojące doniesienia!

Facebook

Czy Facebook i Instagram wkrótce znikną z całej Unii Europejskiej? Jak się okazuje, jest to możliwe. Wszystko z powodu zakazu transferowania danych obywateli UE na serwery w Stanach Zjednoczonych.

Potęga Facebooka

Facebook to potężne narzędzie, dzięki któremu ułatwiona jest nie tylko komunikacja, ale również prężnie działa szeroko pojęty marketing. Dla samego Facebooka pracuje ponad 50 tys. osób, co jedynie podkreśla potęgę aplikacji. W Polsce konto na Facebooku ma około 20 mln osób, czyli prawie połowa Polaków, natomiast w serwisie zarejestrowanych jest około 2,8 mld osób z całego świata.

Aplikacja śledzi m.in. lokalizację, zainteresowania czy polubienia użytkowników, dzięki czemu system jest w stanie spersonalizować wyświetlane reklamy. Cały ten proces wiąże się z pozyskiwaniem i przechowywaniem danych, co jak się okazuje, wkrótce może nie być taki prosty. Szczególnie w przypadku obywateli Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE: ROLNIK DOSTAŁ SZAŁU PRZEZ ZASTAWIONY POJAZD. ZROBIŁ TO Z CZYIMŚ AUTEM! [WIDEO]

Facebook i Instagram znikną z UE?

Irlandzka Komisja ds. Ochrony Danych postanowiła zająć się sprawą dotyczącą przetrzymywaniem danych użytkowników z Unii Europejskiej. Firma Meta ma bowiem problem z uzyskaniem pozwolenia na transfer danych na amerykańskie serwery. Spowodowane jest to m.in. regulacjami GDPR (RODO).

Do tej pory Facebook korzystał z serwerów w Irlandii, które zajmowały się przekazywanie danych użytkowników Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych. Transfer regulowany był przez Privacy Shield (Tarcza Prywatności między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi), który 16 lipca 2020 roku na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stracił swoją ważność. Co za tym idzie, Meta, a więc Facebook jak i Instagram nie mogą już transferować owych danych.

„Jeśli nie będziemy mogli polegać na standardowych klauzulach umownych lub alternatywnych metodach transferu danych z Europy do Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie nie będziemy w stanie oferować w Europie naszych najważniejszych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama” – dowiadujemy się z raportu.

Facebook nie zgadza się z decyzją, dlatego sprawa zostanie rozstrzygnięta prawdopodobnie przez sąd. Nie wyklucza to, że być może w niedalekiej przyszłości na swoich telefonach zobaczymy komunikat, iż Facebook czy Instagram nie są dostępne w naszej lokalizacji.

 

źródło: spidersweb.pl, zdjęcie – unsplash.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.