Erupcja wulkanu w Nowej Zelandii – jedna ofiara, wielu zaginionych

Erupcja wulkanu

Erupcja wulkanu na White Island (Białej Wyspie) w Nowej Zelandii. Do niepokojących wydarzeń doszło w poniedziałek o godzinie 3 czasu polskiego. W trakcie wybuchu w okolicy wulkanu znajdowało się około 50 osób. Na ten moment policja poinformowała o jednej ofierze śmiertelnej. Dodatkowo wiele osób jest poszkodowanych oraz zaginionych.

Trwa akcja ratunkowa

W poniedziałek w Nowej Zelandii doszło do erupcji wulkanu na Białej Wyspie. Tragiczne wydarzenia miały miejsce w nocy, około godziny 3 czasu polskiego. W trakcie wybuchu w okolicy krateru znajdowało się blisko 50 osób, w tym turyści. Wiele z nich uznaje się za zaginione, a ponadto spora ilość ludzi jest ranna. Policja poinformowała o jednej zabitej osobie. Władze informują, że ilość osób poszkodowanych prawdopodobnie będzie rosła.

Pierwsze informacje o wybuchu, które przekazała premier Nowej Zelandii mówią nawet o 100 osobach poszkodowanych. Jacinda Ardern poinformowała, że akcja ratunkowa wciąż trwa, jednak ciężko jest określić dokładną liczbę ofiar. Dodała, że wśród rannych i poszukiwanych może być wielu turystów.

Liczba ofiar stale rośnie

Wulkan na Białej Wyspie jest jednym z najbardziej aktywnych w tym kraju, przez co odwiedza go spora ilość turystów. Przez cały rok zwiedza go tysiące podróżników. Judy Turner – burmistrz miasta Whakatane na Wyspie Północnej poinformowała, że co najmniej jedna grupa turystów znajdująca się podczas erupcji wulkanu wymagała pomocy medycznej. BBC poinformowało kilka godzin później, że blisko 50 osób znajdowało się w okolicy krateru podczas wybuchu. Warto dodać, że część z nich udało się ewakuować. Ponadto, nowozelandzka policja około godziny 6 czasu polskiego poinformowała, że jedna osoba zmarła, jednak ofiar śmiertelnych będzie prawdopodobnie więcej. Wiele osób pozostaje zaginionych. Jak piszą BBC i brytyjski dziennik „Guardian”, powołujące się na policję, z wyspy ewakuowano i zabrano do szpitali co najmniej 23 osoby.

Warto dodać, że wskutek silnej erupcji, wulkan wystrzelił pył wulkaniczny na kilkaset metrów w górę. Ponadto, Biała Wyspa znajduje się około 50 km od wschodniego wybrzeża Wyspy Północnej, a wybuch był widoczny z lądu.

ZOBACZ TAKŻE: EPIDEMIA ODRY: PROWADZIŁ KAMPANIĘ ANTYSZCZEPIONKOWĄ NA FB – ARESZTOWALI GO

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.